Csepp a tengerben
A rádióban hallhatták, az újságban olvashatták, az online térben is szembejöhetett, hogy Kidében, a Kolozs megyei Szamosháton elbújó csöppnyi, magyar többségű falucskában gyűjtést szerveznek az egyedüli lábon maradt szalmafedeles ház tetőszerkezetének megmentésére.

Semmi sincs ingyen – a kereskedelmi audiovizuális médiában van egy íratlan szabály. Vagyis minden, amire egy icipicit is rá lehet fogni, hogy reklám, az csak akkor hangozhat el, ha fizetnek érte. A közszolgálati médiumoknál úgy általában, de a Kolozsvári Rádió esetén hangsúlyosan, ez másképpen működik. Mi nem reklámból élünk, a hónap végén az ügyvezető igazgató nem húz egy vonalat, és nem mondja azt, hogy ennyi és ennyi volt a hiány, tehát nincs fizetés, nincs működési költség, veszélyben a rádió léte. Nekünk, ha szűkösen is, de az állami költségvetésből, vagyis a hallgatóink adójából a minimumra mindig futja. Ezért megengedhetjük magunkat azt, hogy feltörekvő, kezdő vállalkozásokat, jó ötleteket, közösségi törekvéseket bemutassunk, ismertessünk a széles nyilvánossággal, ezáltal is adva nekik egy plusz esélyt a növekedéshez, a megerősödéshez, a megvalósításhoz. Tisztában vagyunk azzal, hogy ha pénzt kérnénk, akkor nem lenne miből kifizetni. Tudjuk, hogy nem elsősorban egy személyt, hanem egy ügyet támogatunk.
Hasonló a helyzet a különböző szociális esetekkel, ahol egy-egy beteg gyermek gyógyítására gyűjtenek, vagy olyan egyesületek keresnek meg minket, amelyek valamilyen szempontból hátrányos társadalmi rétegeken próbálnak segíteni. És mi ezekbe gondolkodás nélkül beleállunk, felkaroljuk őket, mert tudjuk, hogy jót teszünk. Nem akarjuk pénzre lefordítani egy gyerek gyógyulását, egy gyógymód alkalmazását.
És ugyanígy járunk el egy-egy közösségi üggyel is. Fogalmazhatok úgy is, hogy magyar üggyel. Minden, ami az anyanyelvű oktatáshoz köthető, például, ami rávezeti a családokat, gyerekeket, hogy magyar nyelvű iskolát válasszanak, azt nálunk, a Kolozsvári Rádióban nulladik prioritásként kezeljük. Ugyanez a helyzet mindennel, ami az erdélyi magyar kultúrához, a művészetekhez, vagy a történelmi magyar egyházakhoz kötődik.
A rádióban hallhatták, az újságban olvashatták, az online térben is szembejöhetett, hogy Kidében, a Kolozs megyei Szamosháton elbújó csöppnyi, magyar többségű falucskában gyűjtést szerveznek az egyedüli lábon maradt szalmafedeles ház tetőszerkezetének megmentésére. 10 lej, 20 lej, vagy akár egy nagyobbacska összeg átutalása egy cseppnek tűnik, de a tenger is milliónyi cseppből áll. Egy ilyen kis épület ügye szintén egy cseppnek tűnik, abban a mozaikképben, ami az erdélyi magyar közösséget jelképezi, de a helyieknek, a kideieknek most ez a legfontosabb. A szükséges összeg mintegy 15000 euró, ennek a fele már megvan. Szerkesztőként egy dolgot megígérhetek: riportermagnóval a kezünkben, ott leszünk a munkálat felavatásán. Kidei lakosként pedig tudom, hogy a helyi közösség minden lejért hálás.