Kalotaszegi varrottasok, minden mennyiségben
Mintákról, motívumokról, a nagyírásos történetéről is beszéltek a témában szervezett kolozsvári találkozón.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 június 9, 12:04
Varrottasok, hímzések Kalotaszegen. Ezzel a címmel szervezett találkozóra először Szászfenesen ültek össze a téma szakértői még márciusban, majd május vége felé Kolozsváron is meghirdették Az eseményt. Az EME előadótermében, előbb Tötszegi Tekla néprajzkutató, a Kolozs Megyei Múzeum aligazgatója tartott vetített képes előadást a kalotaszegi varrottasok történetéről, technikáiról, díszítményeiről és funkcióiról, majd következtek a hagyomány tovább éltetői. Péter Mónika Mária a vagdalásos technikáról beszélt, és bemutatta a mintakincset összesítő könyvét, amelyről korábban már hallhattak műsorainkban. A tájegységre jellemző nagyírásosról pedig többen is beszéltek.
A kezdeményező Rés Éva, Kolozs megyei tanácsos, az RMDSZ megyei nőszervezetének elnöke volt. Ő mondja el, miért tartotta fontosnak, hogy beszéljenek a Kalotaszegen ismert és ma még használt díszítések múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Kis Lukács Éva vállalkozó, akinek üzletében a ruhák visszatérő díszítőeleme a kalotaszegi nagyírásos egy-egy kisebb motívuma. Visszaemlékezett arra is, hogy a húsz évvel ezelőtt általa tervezett ilyen díszítésű ingből az első darabokat egy óra alatt mind eladta. De előadásában nem ez volt a legmeglepőbb.
A kisebb motívumokat felhasználó ruhák mellett, az utóbbi időben megjelentek a kalotaszegi nagyírásossal gazdagon díszített, kifejezetten modern szabásvonalú ruhák is, amelyeket megismerhettek már a párizsi és milánói kifutókon is.
Elsőként rendszerezte a kalotaszegi nagyírásos mintákat Sinkó Kalló Katalin, aki most a varrottasok jövőjéről, a hagyományőrzés jelenéről beszélt.
A felvétel elkészülte óta azt is megtudtuk, hogy küszöbön áll a kalotaszegi nagyírásos felvétele az erdélyi értéktárba.
Szerkesztő: Rácz Éva