Itt szól a rádió!

„Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.” (Bethlen Gábor)

Fehér megyei hazajáró címmel tartottak honismereti értekezletet a kolozsvári Apáczai Csere János Líceumban, összeállításunk az ott elhangzottakból készült.

Néprajzi-, fotó-, és képzőművészeti tárlatok, helytörténetről, népi mesterségekről, anyanyelvi oktatásról, borászatról, várakról, képzőművészeti-, egyházi-, irodalmi életről szóló előadások, illetve kórus- és néptáncfellépések színesítették a kétnapos rendezvénysorozatot, amelynek több, mint egy évtizedes hagyománya van az iskolában.

Előbb Vörös Alpár igazgatót hallják.

Vörös Alpár

Tíz éve kezdtük el ezt a rendezvénysorozatot, egész Erdély megismertetése a célunk diákjaink felé. Iskolánk fennállásának kilencvenedik évfordulóján Kolozsvárral kezdtük, majd fokozatosan bővült a látókörünk: Mezőség, Kalotaszeg, Székelyföld, a moldvai csángóvidék, Szilágyság, Szatmárnémeti vidéke, Déva és környéke következett. Onnan közelítettünk Fehér megyéhez, Erdély központjához.

A kulturális, népművészeti és oktatási hagyományok bemutatása mellett Fehér megye jelenéből is kaptunk ízelítőt. Az ott élő, mintegy tizenkétezres magyarság léthelyzetéről, a térség református templomairól, hitéletéről Gudor Kund Botond gyulafehérvári lelkipásztor, a Nagyenyedi Református Egyházmegye esperese és Vetési László, az Erdélyi Református Egyházkerület szórványügyi tanácsosa tartott bemutatót.

Gudor Kund Botond

A kivándorlás szimptomatikus és tragikus, Olaszország és Spanyolország jelenti azon új „Fehér megyei helyeket”, ahol rengeteg magyar asszimilálódik. Nem tudtuk még eltervezni, hogy hogyan pásztoroljuk akár lelkileg, akár az oktatás szempontjából odarekedt magyarjainkat. Itthon azt szoktuk hallani, hogy itt nem lehet élni, nem érvényesül a gyerek, úgyis elveszünk, minden hiábavaló, úgyhogy a siratóének és a mellveregetés között tengődik szórványéletünk.

Képzeletben Vetési László szórványügyi tanácsos mellé szegődtünk, és meglátogattunk néhányat a vidék pusztulásra ítélt várai, kastélyai, temetői közül. Az előadó a településekről készült fotókkal illusztrálta az enyészetet.

Vetési László

Bemutatóm kimondottan azt a célt szolgálja, hogy felbosszantsam a közönséget, hogy azt mondja: azért is elmegyek és megnézem a helyszínen ezeket a veszélyeztetett egyházi értékeket és épületeket. A folyamatosan pusztuló kastélyokat felveri a gaz, szeméttárolóvá alakítják őket, s a kastélyokkal együtt eltűnik a magyar közösség is.

A múlt után vegyük szemügyre a jelent és a jövőt. Szórványban a magyarság megmaradásának egyik letéteményese a nagyenyedi kollégium – erről értekezett Szőcs Ildikó iskolaigazgató.

Szőcs Ildikó

Amit még meg lehet tartani, azért minden eszközzel tennünk kell. Tizenöt éve igazgatom a kollégiumot, és azt tapaszalom, hogy ha az ember óhajt, szeretne, megálmodik valamit, akkor sok-sok álom kapaszkodik álmába. Többen, ugyanabban gondolkodva, eljuthatunk oda, hogy meg tudjuk tartani azt, amit ránk bízott az Úristen, de nagyon sok munka van ebben. Az erős kollégium megtartó ereje lehet a szórványnak. Ha ez a bástya erőt sugároz, az erőt adhat a csetlő-botlóknak is, hogy íme, lehet. Ha feladjuk, akkor halad beljebb a szórványosodás, akár Székelyföldig.

Szerkesztő: Csatári Melinda

Szerkesztő: csatari.melinda, 2020 február 14, 15:58

Mese #48: A jegesmedve
Főoldal szerda, 2024 március 202024 március 20, 18:16

Mese #48: A jegesmedve

Idén 70 éves a Kolozsvári Rádió – az ünneplés részeként 70 mesét válogattunk össze, amelyeket naponta osztunk meg...

Mese #48: A jegesmedve
Megmutatni a rádiót az interneten
Főoldal szerda, 2024 március 202024 március 20, 16:44

Megmutatni a rádiót az interneten

Ünnepi hetünk szombat reggeli Hangolójában azokkal beszélgettünk, akik a rádió hangjait láthatóvá teszik: azokat a kollégákat hívtuk...

Megmutatni a rádiót az interneten
Ingyenes múzeumlátogatás diákoknak
Főoldal szerda, 2024 március 202024 március 20, 16:24

Ingyenes múzeumlátogatás diákoknak

A gyerekek és fiatalok ingyen látogathatják a közintézményként működő múzeumokat és tárlatokat a szenátus által elfogadott...

Ingyenes múzeumlátogatás diákoknak
Választási megállapodást kötött az RMDSZ az EMSZ-szel és az MPE-vel
Főoldal szerda, 2024 március 202024 március 20, 15:54

Választási megállapodást kötött az RMDSZ az EMSZ-szel és az MPE-vel

Választási megállapodást kötött az RMDSZ az Erdélyi Magyar Szövetséggel (EMSZ) és a Magyar Polgári Erővel...

Választási megállapodást kötött az RMDSZ az EMSZ-szel és az MPE-vel
Főoldal szerda, 2024 március 202024 március 20, 14:44

Ezerarcú anyanyelvünk szolgálatában

A Termini magyar–magyar regionális nyelvi szótárról tartott előadást Benő Attila nyelvész, a BBTE Bölcsészettudományi Karának...

Ezerarcú anyanyelvünk szolgálatában
Főoldal szerda, 2024 március 202024 március 20, 13:35

Felfestőgépeket, elektromos utcaseprő gépeket vásárol a Kolozs Megyei Tanács

Több mint egymillió eurót fordít a közúti biztonság növelésére a Kolozs Megyei Tanács. Uniós forrásokból elektromos útfelfestő...

Felfestőgépeket, elektromos utcaseprő gépeket vásárol a Kolozs Megyei Tanács
Főoldal szerda, 2024 március 202024 március 20, 11:08

Hasznos tudnivalók: így lehet majd szavazni az európai parlamenti választásokon

A Román Rádiótársaság podcast-sorozatot indított YouPlusEU 2024 címmel, az Európai Parlament támogatásával. Ebben a részben arról...

Hasznos tudnivalók: így lehet majd szavazni az európai parlamenti választásokon
Főoldal kedd, 2024 március 192024 március 19, 17:23

Mese #47: A hold és a vízhordó leány

Idén 70 éves a Kolozsvári Rádió – az ünneplés részeként 70 mesét válogattunk össze, amelyeket naponta osztunk meg...

Mese #47: A hold és a vízhordó leány