Menekültügyi tudósítás két határról
Menekültáradat.
Egyre többet hallunk a háborúk elől Európába érkezőkről. Egyre többen jönnek, jelenlétük mindenfele megosztja a társadalmat. Mifelénk a Balkán irányából Magyarországra érkezőkről hallunk legtöbbet. Illegális bevándorlókként tartják számon őket.
Nyugat-Európába, elsősorban Németországba szeretnének jutni. Van aki tart tőlük, van aki segíteni próbál rajtuk, van aki üzletet lát a népvándorlásban. Van aki a háború elől menekülőt látja bennük, van aki a határsértő illegális bevándorlót. A hatóságok mindenfele szemet hunynak, gyakorlatilag a soron következő ország határáig segítik eljutni a menekülteket, vagy akár az illegális határátlépésben is közreműködnek, csoportokba szervezik az érkezőket, úgy terelik át a szomszéd országba.
A kerítés ellenére, a szerb-magyar határon is folyamatosan érkeznek menekültek, a vasúti síneken jönnek, itt ugyanis nincs szögesdrót. A magyar hatóságok nyilvántartásba veszik őket, majd tulajdonképpen útjukra engedik. Legtöbbjük vélhetően Ausztria fele megy tovább. Kollégáink a görög-macedón és a szerb-magyar határon készítettek riportot.
Nincsenek szabályok és törvények
Parászka Boróka , a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa elmondta, a görög-macedón határ közelében, vásárhelyi Daciájukba felvettek egy családot, elvitték őket az átkelőig. Ott a rendőrök mosolyogva mondták, hogy amit most csináltak, azt úgy hívják, hogy nemzetközi embercsempészet. De nem volt ebből gond.
„A feltűnő az, hogy csonka családok érkeznek, zömében nők és gyermekek, több gyerekkel. Mi Európa közepén menekült kérdésről beszélünk, de ezek az emberek rengeteg vidékről, rengeteg helyzetből jönnek. Minden ember más történetet és problémát hoz. Elmondják a problémáikat és azt, hogy biztonságos területre szeretnének jutni. A legtöbben Szíriából érkeznek, kurdok, akik arról számoltak be, hogy végleg ellehetetlenült az életük.”
Nem tudják pontosan merre vezet az útjuk
Fiatalok jönnek a legtöbben, de sok a nő és gyermek is. Nehéz velük értekezni, kevesen, általában a férfiak tudnak valamennyire angolul. Nem tudják pontosan merre vezet az útjuk, néhányan ugyan hallottak már Szerbiáról, Magyarországról, de arra mennek, amerre a különböző országok hatóságai – szigorúan nem hivatalosan – terelik őket.
„Ezek az emberek olyan háborús helyzetekből jönnek, hogy reményük már nincs, csak félelmük. Azt tudják, hogy mitől menekülnek, mit nem akarnak, és mindegy, hogy mi várja őket. Jellemző, hogy nem tudják, hogy merre mennek. Nincs egy ilyen, kialakult útvonal, hogy akkor mennek Macedónia, Szerbia, Magyarország fele. Nem is tudták, hogy mi az, hogy Magyarország vagy Románia. Európáról is nagyon halvány fogalmaik vannak. Azt tudják, hogy nem akarnak háborús áldozatokká válni”
– mondja Parászka Boróka.
Parászka Boróka jelentkezett, a görög-makedón határról
Van aki negyven nap alatt tette meg az utat Szíriából, van aki két év alatt
A szerb magyar határra is csoportokban érkeznek a menekültek, szakadatlanul. A vasút mentén jönnek be Magyarország területére, a nemrég felállított szögesdrót kerítés csak arra szolgál, hogy a gyűjtő pontok fele irányítsa a menekülteket, ahol a rendőrök várják és buszokkal viszik a táborokba és regisztrálják őket. Temesvári kollégánk, Bartha Csaba Röszkén járt.
„Azt mondják, hogy Németországba mennek. Mindenki, kivétel nélkül Németországba megy. Nagyon fárasztó az út. Volt aki negyven nap alatt tette meg az utat Szíriából, volt aki két év alatt. Nem mindenkinek van annyi pénze, hogy eljöjjön Európába és akkor megállnak Iránban dolgoznak egy darabig, Törökországban dolgoztak egy darabig és utána érkeznek ide. Nagyon fáradtak ezek a menekültek. Megkérdeztem, hogy mit cipelnek a hátukon, mert szinte mindenkinek van hátizsákja. Csak ruhájuk van, élelem nemigen. Amit kapnak menet közben azt fogyasztják.”
A szerb-magyar határon lévő menekült-helyzetről beszél Bartha Csaba
Közeleg a tél…
A röszkeiek haragszanak a menekültekre, mert letapossák a termést, a fólia-sátrakba költöznek be éjszakára. Attól félnek, ha megjön a tél a menekültek a házakba fognak bekérezkedni élelemért, melegedni. Attól tartanak, kirabolhatják őket.
webcikk: Szilágyi Szabolcs
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 augusztus 27, 20:10 / actualizat: 2015 szeptember 1, 14:21