Hadd szóljon!

A kereső ember és művész: Kun György

Metamorfózis címmel szoborkiállítás nyílt július 14-én, a Korunk GalériábanKun György kolozsvári szobrászművész fémből, fából, betonból és gipszből készült, figuratív és absztrakt munkái költöztek be ide néhány hétre, hogy ízelítőt kínáljanak a formák világát s az emberi lét mélyrétegeit kutató szubjektum különleges megnyilatkozásaiból.

A megnyitó meghitt hangulatban, barátok, pályatársak, ismerősök részvételével zajlott. Kun György munkásságát Kolozsi Tibor szobrászművész méltatta, aki sajátos kalandnak nevezte a művész pályafutását.

Mindenhol jelen van a bölcs ember, aki ismeri valahol a dolgok mélyebb értelmét. A szobrászat eszközével ez egy járható út, tehát felfedezhető egy mélyebb valóság, amely a formák jelentését tartalmazza.

Ennek a spirituális-művészi útkeresésnek egyik meghatározó élménye volt Kun György indiai látogatása. Az, ahogyan az ottani ember szinte istenségnek kijáró imádattal tiszteli a szobrokat, rádöbbentette, hogy ezek igazi mágikus erővel bírnak.

Talán itt van a metamorfózis, amivel én kapcsolódok. A metamorfózis, a csodálat által a szobor valójában aktualizálódik, de hogy esztétikai vagy vallási szinten, azt mindenki maga dönti el.

Hogy a szobroknak különleges hatása van az emberekre, bizonyítja a mérhetetlen rombolás is, amelyre főleg a két világháború között bőven volt példa szerte Európában, de még napjainkban is gyakran hallani megrongálásukról. Kun György a híres Donát-szoborral kapcsolatos élményét mesélte el.

Számomra egy nagy ütés volt, mikor a szobor rombolását láttam, s nem tudtam elképzelni, hogy miért zavarja az embereket a szobor annyira, és kevésbé például a festmény. S akkor elmagyarázták nekem: igen, a szobornak van egy különleges mágiája, azáltal, hogy a térben, a mi életterünkben helyet foglal, és ott létezik. Nemcsak tömege van, hanem van egy energiája is. Főleg az építészetben ezt ma már tudják, hogy bizonyos stílusú házakat, bizonyos formákat hogyan jó, vagy hogyan nem szabad építeni, mert az az emberi mikrokozmoszra hatással van.

Ugyanez történik a  szobrokkal is. Ezért léteznek az egyiptomi, az indiai vagy a görög művészetekben azok a szigorú szabványok, amelyeket kötelező módon be kellett tartani egy szobor készítésekor. Ma már sokkal nyitottabb a világ a formatervezés meg a formák sajátosságai iránt, de én azt mondom, hogy ezekre a köztéri formákra vagy épületekre nagyon oda kell figyelni, mert a  forma energiája nem áll meg a tömeg felszínén, hanem tovább terjed, és hatással van  a környezetére.

Hogy milyen öntörvényűvé válik a mondanivalót a térbe kivetítő anyag és forma együttese, arról nemcsak a Galéria udvarán elhelyezett munkák mesélnek. A két teremben a nagyobb alkotások mellett üvegdobozba zárt kisplasztikák is helyet kapnak, monumentális kisplasztikák, ahogy a  művész nevezi őket, amelyekben ott szunnyad egy-egy lehetséges köztéri szobor mágikus ereje is.

Kun György számára a szobrászat létforma s egyben életfilozófia. Arra a kérdésre, hogy melyik stílusirányzathoz tartozónak véli magát,a  következőket válaszolta Juhász Évának:

 

Kun György kiállítása három hétig, naponta 11 és 17 óra között látogatható a Rákóczi út 52. szám alatti Korunk Galériában.

Articol editat de juhaszeva, 16 július 2016, 12:11 / actualizat: 17 július 2016, 12:18

Megmutatni a rádiót az interneten
Hangoló szerda, 20 március 2024, 16:44

Megmutatni a rádiót az interneten

Ünnepi hetünk szombat reggeli Hangolójában azokkal beszélgettünk, akik a rádió hangjait láthatóvá teszik: azokat a kollégákat hívtuk...

Megmutatni a rádiót az interneten
„Beszélgetni szeretek még emberekkel”
Hangoló szombat, 16 március 2024, 15:18

„Beszélgetni szeretek még emberekkel”

Németh Attila népzenei műsorokat, Arcélt szerkeszt, Dalpostát vezet, de korábban faluműsort, sőt, férfimagazint is...

„Beszélgetni szeretek még emberekkel”
„Olyan szép, hogy két hobbimról szól két műsor”
Hangoló szombat, 16 március 2024, 11:18

„Olyan szép, hogy két hobbimról szól két műsor”

Papp Levente Kolozsvár első sulirádióját alapította, utána más rádióknál is kipróbálta magát, majd a Kolozsvári Rádiónál landolt,...

„Olyan szép, hogy két hobbimról szól két műsor”
Egykori tudósítóink mesélnek
Hangoló péntek, 15 március 2024, 11:13

Egykori tudósítóink mesélnek

1954-ben négy tartománynak szóltak a Kolozsvári Rádió műsorai: Kolozsvár, Nagyvárad, Nagybánya és a Magyar Autonóm Tartomány...

Egykori tudósítóink mesélnek
Hangoló csütörtök, 14 március 2024, 17:12

Boldog technikusokat, kincskeresésre fel!

A Kolozsvári Rádió 70. születésnapja apropóján koccintsunk műszaki munkatársaink egészségére is! Majd csodakuckós-rádiós emlékekkel...

Boldog technikusokat, kincskeresésre fel!
Hangoló csütörtök, 14 március 2024, 15:14

Hetvenkedő emlékek – amikor meglepetés érte a kollégá(ka)t

A Kolozsvári Rádió 70. születésnapja apropóján olyan helyzeteket gyűjtöttünk egy csokorba, amikor valamelyik kollégának – vagy akár...

Hetvenkedő emlékek – amikor meglepetés érte a kollégá(ka)t
Hangoló szerda, 13 március 2024, 14:34

Korán kelnek és hallgatókat lelnek – egykori Hangolósok a Hangolóban

Forrai Szerénke, Fodor Edina és Varga-Mihály Márton a 70 éves Kolozsvári Rádió más-más időszakában volt a reggeli műsor vezetője. Most...

Korán kelnek és hallgatókat lelnek – egykori Hangolósok a Hangolóban
Hangoló kedd, 12 március 2024, 13:33

„A meseműsor lehetőség a lelkemnek arra, hogy kikandikáljon”

Sántha Emőke kollégánk már többször szerepelt vendégként műsorainkban: hol daloskönyvet ír és ajzol, hol néprajzi gyűjtést végez....

„A meseműsor lehetőség a lelkemnek arra, hogy kikandikáljon”