Új típusú ösztöndíj egyetemistáknak
Az egyetem támogatást nyújt azoknak a diákoknak, akik az egyetem belső struktúráiban végeznek szolgáltatást vagy munkatevékenységet.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 június 26, 14:35
Új ösztöndíjtípust vezet be a következő tanévtől a Babeş-Bolyai Tudomány Egyetem – hívta fel a figyelmet a Kolozsvári Magyar Diákszövetség. Június 15-én a BBTE Szenátusa jóváhagyta az egyik olyan javaslatot, amelyet februárban az OSUBB, a CSUBB és a KMDSZ nyújtott be: az oktatáson kívüli tevékenységekért járó ösztöndíj szabályozását. Ezzel az egyetem támogatást nyújt azoknak a diákoknak, akik az egyetem belső struktúráiban végeznek szolgáltatást vagy munkatevékenységet.
Az új tanévben kísérleti programként fog működni, így kezdetnek összesen 20 ilyen ösztöndíjat fognak odaítélni, amelyek havi összege legfeljebb 925 lej lehet. Az ösztöndíj összege attól függ, hogy a diák hány órát fordít az egyetemen végzett tevékenységre. A munkarend rugalmas, és a hallgatók igényeihez igazodik, hogy teljesíteni tudják a szükséges óraszámot.
Fontos tudnivaló, hogy a hallgatói klubokban vagy diákszervezetekben végzett tanórán kívüli tevékenység nem jogosít erre az ösztöndíjra. A hallgatók feladatot vállalhatnak a többi között az étkezdékben, a bentlakásokban, könyvtárakban és kutatói központokban. Az ösztöndíj teljes összegéért havonta minimum 40 órát kell dolgozni.
Ez a lehetőség egy közel hatvan javaslatot tartalmazó listának a része, amellyel a megszorító intézkedések közepette, a diákok helyzetén kívántak javítani – nyilatkozta a KMDSZ elnöke, László Petra. Az elfogadott ajánlások közül kiemelte a napi diákmenü bevezetését, amely által az egyetemisták kevesebb mint 10 lejért is megebédelhetnek az ősztől kezdődő tanévben. Ugyanakkor megjegyezte, hogy egyelőre egyetlen javaslatot sem utasított el a BBTE szenátusa csak megszabta, hogy kb. milyen távlatban valósíthatóak meg.
Riporter: Orbán Szabolcs