Fiatalos konferencia a 19. századi irodalom és sajtó gazdag világáról
A Klasszmagyaros Ifjúsági Konferencián jártunk.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 június 25, 09:54
Június 19–20. között rendezték meg Kolozsváron a KlasszIK 7. Klasszmagyaros Ifjúsági Konferenciát. Az eseménysor idén az Irodalom és sajtó a hosszú 19. században témakörben vonultatta fel az előadásokat. A szakmai seregszemle fiatal tudósoknak adott lehetőséget kutatási eredményeik bemutatására.
A tematikus szekcióülések biztosították a tudományos kínálat változatosságát, ugyanakkor az eseménysor gerincét jelentő plenáris előadások jeles, nagy tapasztalattal rendelkező kutatók és egyetemi oktatók nevéhez fűződtek. A programban egyebek mellett a periodikakutatás, a színháztörténet, a női szerzők sajtóbeli szerepvállalása és a 19. századi sajtókultúra különböző aspektusai kaptak hangsúlyt.
A rendezvény intézményi partnere a BBTE Hungarológia Doktori Iskola, támogatói pedig a Kolozsvári Akadémiai Bizottság és az Erdélyi Múzeum-Egyesület voltak.
Összeállításunkban a konferencián készült beszélgetéseket hallhatják. Előbb azt az interjút, amelyet T. Szabó Levente irodalomtörténésszel, a BBTE oktatójával, az esemény főszervezőjével készítettünk. Mészáros Zsolt irodalom- és művészettörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum kutatója a Szalontól az istállón át a felhőig: 19. századi divatlapok közegei és közegváltásai című értekezését követően válaszolt a Kolozsvári Rádió kérdéseire. A harmadik beszélgetésben Török Zsuzsa, az ELTE Irodalomtudományi kutatóintézet tudományos főmunkatársa Periodikakutatás és kéziratosság. Módszertani megfontolások című előadásával kapcsolatban nyilatkozott. Végül az az interjú zárja a sort amelyben Szajbély Mihály irodalomtörténészt, a Szegedi Tudományegyetem emeritus professzorát faggattuk, aki szekcióvezetőként és előadóként is részt vállalt a tudományos seregszemlén. Irodalom és sajtó. Két autonóm rendszer című előadását követően készült vele beszélgetés.
Riporter: László Tibor