XIV. Leó szavai azt jelzik, hogy továbbviszi Ferenc pápa béketörekvéseit
Portrénk Robert F. Prevostról, akit csütörtökön pápává választott a konklávé.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 május 9, 08:42
Csütörtök este felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolnából, ez jelezte, hogy megválasztották az egyház 267. pápáját. Az első Észak-amerikai pápa neve Robert Francis Prevost. Egyházvezetőként a 14. Leó nevet viseli.
A Szent Péter téren összegyűlt több tízezres tömeg üdvrivalgással ünnepelte a Sixtus-kápolnából feltörő fehér füstöt tegnap, 19 óra után néhány perccel. Ez jelezte, hogy megválasztották a katolikus egyház 267. pápáját. Rögtön ezután megszólaltak a Szent Péter-bazilika harangjai. A fehér füst felszállta után nem sokkal a pápai testőrség, a svájci gárda zenekara vonult fel a Szent Péter téren.
„Béke mindannyiótokkal” – az új pápa így köszöntötte a téren összegyűlt híveket, majd ezzel folytatta: “Kedves testvéreim, ez a feltámadt Krisztus első köszöntése, a jó pásztoré, aki életét adta Isten nyájáért. Én is szeretném, hogy ez a köszöntés belépjen a szíveinkbe, eljusson családjainkhoz, mindenkihez, akárhol legyenek is, béke legyen veletek. Még a fülünkben cseng Ferenc pápának a gyönge és mégis bátor hangja, amellyel megáldotta Rómát. A pápa, aki megáldotta Rómát, megáldotta az egész világot is húsvét vasárnapjának délelőttjén. Engedjétek meg, hogy ugyanezt az áldást folytassam. Krisztus jár előttünk, a világnak szüksége van az ő fényére, az emberiségnek szüksége van rá, mint egy hídra, amin keresztül elér minket Isten és az ő szeretete. Segítsétek ti is egymást, hogy hidakat építsetek. Köszönet Ferenc pápának. Különleges köszöntést intézek Róma egyházához. Együtt kell keresnünk, hogyan legyünk egy misszionárius egyház, amely a párbeszéd hídjait építi, és mindig nyitott a befogadásra, az elfogadásra, mint ez a tér a kitárt kezekkel. Kedves testvéreim, Rómában, Itáliában, az egész földkerekségen szinodális egyház akarunk lenni, olyan egyház, ami jár, ami úton van, amely mindig a békét keresi, mindig a szeretetet keresi, mindig arra törekszik, hogy közel legyen azokhoz, akik szenvednek.”
A pápa végül a téren lévőkkel közösen imádkozott az új misszióért, az egyházért és a világ békéjéért. Az új pápa Urbi et Orbi áldását adta a tömegre Rómára és az egész világra.

Képernyőmentés a VaticanMedia közvetítéséből
XIV. Leó pápa 1955-ben született Chicagóban. Tanulmányait is itt végezte, a Chicagói Katolikus Teológiai Egyetemen tanult teológiát. 1977-ben lépett be a Szent Ágoston-rendbe, amely 27 évesen Rómába küldte, hogy kánonjogot tanuljon. 1982-ben szentelték pappá, majd Peruban kezdte meg misszióját, amelyet 1986-ig folytatott. Miután 2023-ban Ferenc pápa megtette a püspöki dikasztérium prefektusává, Robert Francis Prevost, még láthatóbb lett az egyházon belül. Az ő hivatala volt a felelős azért, hogy kit jelölnek püspöknek – részletezte a Kolozsvári Rádiónak a Keresztény Szó főszerkesztője, Bodó Márta.
“Apai ágon olasz és francia bevándorlók leszármazottja, anyai ágon pedig spanyol vér csorog az ereiben, tehát neki is megvan az a sokszínűség a hátterében, és hát az ágostonosok iránti érdeklődése az elég fiatal korától mondjuk úgy, hogy felmerült, és hát elköteleződött ebbe a szerzetesrendbe. Ez egy nálunk kevésbé ismert, de régi hagyományokkal bíró szerzetesrend, és missziós küldetést kapott, tehát így került szintén Dél-Amerikába, Latin-Amerikába, mégpedig Peruba, ahol elég sokféle szolgálatot töltött be.”
Prevost neve, az elmúlt napokban nem szerepelt az esélyesek között a sajtóban, azonban Bodó Márta szerint vezetői tapasztalatai miatt a Vatikánon belül ott volt a várományosok között. A Szent Péter-bazilika erkélyén elhangzott szavai pedig azt vetítik előre, hogy továbbviszi Ferenc pápa béketörekvéseit.
“Jelen pillanatban a Közel-Kelet, vagy akár az ukrajnai háború és sok más háborús helyzet tekintetében is ez egy nagyon fontos elköteleződés, és azt is észrevehettük, hogy többször is hivatkozott konkrétan is Ferenc pápára. Mindenképpen szép ez a tiszteletadás az előd előtt és főhajtás előtte, és egy olyan jelzés is, hogy mindenképpen nyilván a maga temperamentuma, elképzelése és eszközei szerint, de hogy folytatni kívánja azt, ami Ferenc pápa idejében elkezdődött, és ezért is választhatták meg őt, mint annak a letéteményesét, aki egységesítő, de hogy továbbviszi azt a folyamatot, ami Ferenc pápa idején elindult, beleértve az egyházi belső rendszabályokat, újításokat, és beleértve azt a nyitást is, amit ő a világ fele tett.”

Képernyőmentés a VaticanMedia közvetítéséből
Ferenc pápától eltérően az új egyházvezető nem egyszerű fehér ruhában, hanem hagyományos ünnepi öltözékben jelent meg a bazilika erkélyén. A Keresztény Szó főszerkesztője szerint azonban ebbe nem érdemes túl sokat belemagyarázni, a viselet ugyanis inkább egyéniség kérdése. Bodó Mártát a pápa névválasztásáról is kérdeztük.
“A XIV. Leó nevet választva egy picit hátrébb lépett, és a hagyományban is a század legelejére nyúlt vissza, ugyanis 1903-ig volt a XIII. Leó nevű pápa. És nagyon érdekes a névválasztás olyan szempontból is, hogy XIII. Leó is egy nagyon nehéz korszakban lett pápa, tehát akkor veszítette lényegében a Vatikán a maga fizikai hatalmát, irányvonalában, a gondolkodásában nagyon erősen hangsúlyozta azt, hogy a világ és az egyház kulturális téren valahogy összhangba kell kerüljön, és nagyon sok olyan irata is született, ami a korabeli világnak a legmodernebb vagy legelőremutatóbb irányzataival foglalkozott, például a munkások kérdésével. Picit ez a fajta peremre szorultság ugye már a XIII. Leó szemléletében is felbukkant. Valószínűleg azt is akarja ezzel jelezni a jelenlegi pápa, hogy ugyanezt a tág kitekintést és ezt az egyensúlyt szeretné megteremteni a világ és az egyház dolgai között egy olyan korban, amikor eléggé forrong akár a politikai élet.”
A sajtóban korábban lehetett arról is olvasni, hogy Donald Trump amerikai pápát szorgalmazna. Bodó Márta szerint viszont XIV. Leót ez nem tudja befolyásolni.
“Egy olyan bíborosról van szó, aki egyébként misszióban volt, Peruban volt, a Vatikánnál dolgozott, a közvetlen adminisztrációban, tehát semmiképpen nincsen közeli politikai kapcsolatban az amerikai elnökkel, úgyhogy én egyáltalán nem érzem azt a veszélyt, vagy egyáltalán azt a lehetőséget, hogy Trump elnök bármilyen befolyást tudna a most megválasztott pápára gyakorolni.”

Képernyőmentés a VaticanMedia közvetítéséből
A Keresztény Szó főszerkesztője hangsúlyozta XIV. Leó nehéz időszakban vette most át az egyház vezetését. Sok feladatot kell továbbvinnie az előző pápaságból, hiszen a vatikáni adminisztráció teljes megújuláson esik át.
“Nagyon kell azon dolgozni, hogy össze tudja hangolni ennek a világegyháznak a teljesen különböző kulturális, gazdasági helyzetben levő részeit. Ugyanakkor voltak Ferenc pápa idején nagyon szépen megfogalmazott kezdeményezések és a jezsuita megkülönböztetés szellemére utalva, tehát hogy különböző helyzeteket mérlegelni kell. Ezt a gondolatot tovább is kell vinnie, és ugyanakkor arról kell biztosítani a világegyházat, hogy ez nem jelent tanításbeli törést, eltérést, tehát hogy ezt a vonalat meg kell erősítenie a világegyház különböző területein élő teológusokban, püspökökben, és hát ugyanakkor itt van ez a mai világ a maga mindenféle szinten teljhatalomra törekvő politikusaival, a háborús helyzetekkel, amik rengeteg szenvedést okoznak. Éppen a legkiszolgáltatottabbak körében, tehát hogy ezzel is kezdenie kell valamit, és ott van az is, hogy a kapcsolatokat tovább kell bővíteni, tehát akár a kereszténység keleti vonulata, tehát az ortodoxia felé, de nagyon szép és előremutató lépések voltak akár a zsidó, akár a muszlim párbeszéd irányában, nyilván, hogy ezeket is folytatnia kell, és én úgy gondolom, hogy igyekezni fog ezen a téren is folytatást biztosítani.”
Birtalan Albert összeállítása