Kolozsvári konferencia a gyógyturizmusról, kezeléstől az étkeztetésig
Összeállításunkban az eseményen készített interjúk hangzanak el.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 június 22, 13:03
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Jog-, Közgazdaság- és Társadalomtudományi Szakosztálya 2026. június 11-én szervezte meg a XIII. erdélyi magyar vendéglátás és turizmus, A gyógyturizmusról: kezeléstől az étkeztetésig című konferenciát.
A rendezvény neves erdélyi és magyarországi előadók közreműködésével nyújtott átfogó szakmai betekintést a gyógyturizmus sokszínű világába, a gyógykezelésektől és rehabilitációs szolgáltatásoktól kezdve a vendégek ellátásán és étkeztetésén át egészen a turisztikai élményig. A program hasznos ismereteket kínált mindazok számára, akik az egészségturizmus, a vendéglátás és a turizmus összefüggései iránt érdeklődnek. A konferencia befejezéseként az előadók szakmai utazás keretében látogattak el Erdélyi-Hegyaljára és Torockóra.
Az előadók a Kárpát-medence különböző pontjairól – Budapesttől Nyíregyházán, Pécsen, Gyulán, Szilágysomlyón és Nagyváradon át Beregszászig – érkeztek, így az előadások a térség turizmusának és vendéglátóiparának helyzetére vonatkoztak elsősorban.
Összeállításunkban az eseményen készített interjúk hangzanak el. Előbb az esemény főszervezőjét, Talpas Jánost hallhatják, aki A gázömlések szerepe az erdélyi turizmusban címmel előadást is tartott. Ezt követően a Szalók Csillával készült beszélgetést tűztük műsorra. Őt a Magyar Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége képviseletében hívták meg Gyógyvízkezelés vagy turizmus? – A terápiás eredmények és láthatóság kérdése Magyarországon című előadásával. A harmadik felvételen Lakatos Artúr-Lóránd, a Partiumi Keresztény Egyetem, Gazdaságtudományi Tanszék oktatója a gasztronómiai csalások világába és hosszú történetébe vezeti be a hallgatót. Ezután a konferencia Kárpátaljáról rendszeresen visszajáró, a beregszászi Rákóczi Ferenc Magyar Főiskola oktatójaként meghívott Tarpai József szól a kárpátaljai turizmus átrendeződési folyamatairól az orosz-ukrán háború tükrében. Befejezésként azt a beszélgetést követhetik figyelemmel amelyet az immár 13. kiadásához érkezett rendezvény egy másik állandó meghívottjával, Tokaji Ferenccel, a Hőforrás Szálloda Gyula elnökével készítettünk, azt követően, hogy megtartotta Verseny, avagy konkurenciaharc a szállodaiparban című előadását.
Riporter: László Tibor