Élő Kolozsvári Rádió

Kelemen Hunor: a jelenlegi helyzet mélyebb társadalmi krízis része

Kolozsváron ülésezett ma az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT), amelyen Kelemen Hunor szövetségi elnök ismertette politikai beszámolóját.

Kelemen Hunor: a jelenlegi helyzet mélyebb társadalmi krízis része

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 május 15, 16:55

Az RMDSZ területi elnökeivel tartott belső tanácskozáson a résztvevők egyetértettek abban, hogy rendkívül bizonytalan és gyorsan változó időszakot élünk. A társadalom minden szegletét érintő kihívások és korrekciók előtt áll az ország, miközben a korábbi kormánykoalíció is megbukott. Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint a jelenlegi helyzet nem pusztán politikai válság, hanem mélyebb társadalmi krízis része, amely nemcsak Romániát, hanem az egész régiót és Európát is érinti. Az RMDSZ elnöke elmondta, 35 évvel a diktatúra bukása után továbbra is meg kell őrizni azt az irányt, amelyhez Románia azóta is ragaszkodott – a nyugati világhoz, az Európai Unióhoz és ahhoz a politikai struktúrához való tartozást, amely a szabadságot biztosítja. A következő, zűrzavaros időszakban ehhez az értékrendhez kell ragaszkodni – hangsúlyozta Kelemen Hunor.

Jövő héten folytatódnak az egyeztetések az államelnökkel és a korábbi koalíciós partnerekkel. Az RMDSZ továbbra is a régi koalíció helyreállítását fogja javasolni, ugyanakkor reálisan látják: nem valószínű, hogy egy hosszú távon stabil, két és fél évig működőképes koalíció most létrejöhet. A cél inkább egy olyan átmeneti, ütőképes kormány létrehozása, amely legalább jövő tavaszig biztosítani tudja az ország működését – mondta az RMDSZ elnöke. A beszéd végén hangsúlyozta: az RMDSZ jövője továbbra is a közösség egységében rejlik. A cél továbbra is egy olyan kormány részesének lenni, amely rendbe teszi az országot, és a ciklus végén elmondhatja: teljesítette vállalásait.

Az RMDSZ legfelsőbb politikai döntéshozó testületének ülésén Markó Béla volt szövetségi elnök beszédében kifejtette, régóta nem értett egyet azzal a nemzetpolitikával, amelyet volt magyar kormánypárt képviselt. Markó Béla szerint a volt magyar kormány politikája az Európai Unió integrációs törekvéseivel szembeforduló, időnként nyíltan oroszbarát irányba mozdult el, miközben a szabadságjogok és a véleményszabadság korlátozása is megjelent. A volt RMDSZ-elnök hangsúlyozta: az erdélyi magyarság számára nincs más út, mint a határok nélküli Európa. Markó Béla hozzátetette, mindez nem teszi semmissé azt a, szerinte nem mindig átlátható, de működő, támogatási rendszert, amelyet a Fidesz működtetett Erdély felé. Reményét fejezte ki, hogy ez a jövőben is fennmarad, ugyanakkor hangsúlyozta: a felelősségről és a hibákról beszélni kell.

Markó Béla kitért a romániai politikai helyzetre is. Úgy vélte, az RMDSZ elnökének beszámolója helyesen helyezte a hangsúlyt a romániai kormányzati válságra és az ország helyzetére. A politikai felelősségről szólva kijelentette: az RMDSZ-nek kötelessége levonni a történtek tanulságait. Szerinte Bukarestben a szövetség helyesen politizált, ugyanakkor súlyosan felelőtlennek nevezte, hogy a nagykoalíció, amelynek a nyugati elköteleződést kellett volna megerősítenie, önös politikai érdekek miatt széthullt. Markó Béla úgy foglamazott, kell legyenek olyan törésvonalak, amelyeket nem lehet átlépni, és ilyen esetben a koalíciós pártoknak folytatniuk kellene a közös kormányzást.

Markó Béla szerint korrekcióra szükség van, de ez nem jelentheti az RMDSZ vezetésének lemondását. Úgy véli, a hibákat vállalni és javítani kell, ugyanakkor a szervezet megerősítése most fontosabb feladat. Ennek részeként szorosabb, sokszínűbb párbeszédre van szükség az erdélyi magyar közösségen belül. Beszéde végén hangsúlyozta: az RMDSZ-nek be kell bizonyítania, hogy minden magyar szövetsége kíván lenni.

Riporter: Birtalan Albert

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 09:44

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók

Igaznak nevezhető, hogy a szuverenista pártok előretörésével automatikusan nő a magyarellenesség is? A Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és...

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 15:51

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok

A gazdasági megszorítások ellenére a kolozsvári önkormányzat idén közel 1 millió lejjel többet fordít a kulturális eseményekre a...

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 14:14

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását

Folytatódik a politikai patthelyzet: több napos egyeztetések és tárgyalások után sem jutott megállapodásra a parlamenti pártokkal Eugen...

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 15:50

Felújítják a dési Toroc fürdőt

4 és fél millió euróból újítják fel a dési Toroc fürdőt. Az önkormányzat arra számít, hogy a beruházást követően több, mint 50...

Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 10:33

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről

A Versenytanács a közelmúltban rekordösszegű, összesen 3,73 milliárd lejes bírságot szabott ki 10 romániai bankra a ROBOR index...

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 15:46

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS

A magyarországi Élő Környezetért Felelős Minisztérium vezetőjének, Gajdos Lászlónak írt levelet Marton Attila a SENS párt részéről,...

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 14:46

Az RMDSZ még nem tudja, hogy megszavazza-e a Tomac-kormányt

“Nincsenek érveink, hogy megszavazzunk egy olyan kormányt, amelyben nem vagyunk benne azokkal, akik megbuktatták azt a kormányt, amelyben benne...

Az RMDSZ még nem tudja, hogy megszavazza-e a Tomac-kormányt
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 08:52

Biciklikölcsönző rendszer indult Tordán

Tordán hétfő óta működik a biciklikölcsönző rendszer. A biciklik használata ingyenes, azonban a rendszer igénybevételéhez 15 lej...

Biciklikölcsönző rendszer indult Tordán