Élő Kolozsvári Rádió

Azt hisszük, hogy energiafüggetlenek lehetünk – mi a valóság?

Egy friss felmérés alapján kérdeztünk energiaszakértőt arról, hogy mennyit importálunk és mennyit tudunk előállítani.

Azt hisszük, hogy energiafüggetlenek lehetünk – mi a valóság?

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 május 12, 10:18

Románia lakosságának csaknem kétharmada azt hiszi, hogy az ország elegendő kőolajjal és földgázzal rendelkezik ahhoz, hogy biztosítsa energetikai függetlenségét – derül ki az Expert Forum múlt havi felméréséből. Ezt a meggyőződést jellemzően az idősebb népességkategóriák, a középfokú végzettséggel rendelkezők, valamint az AUR és az RMDSZ szavazóbázisa osztja – idézi a G4Media.

A valóság az, hogy Románia jelenleg kőolajfogyasztásának 76%-át importálja, az elmúlt évtizedben fogyasztásunk 33%-kal nőtt, saját termelésünk több mint 25%-kal csökkent. 2050-ig belföldi kitermelésünk várhatóan felére csökken a készletek apadása miatt.

Ami a földgázt illeti, a helyzet bonyolultabb. A Neptun Deep évi 7,2 milliárd köbméter többletet hozhat, de közben az állam masszívan növelné a fogyasztást: évi 10 milliárd köbméterrel. A Neptun Deep nem tudja lefedni ezt. Bizarr, hogy az állam több mint 12 milliárd lejt akar költeni még több gázfogyasztó bekötésére, miközben egész Európa próbálja csökkenteni függőségét a fosszilis energiahordozóktól – állítják a tanulmány szerzői, Sorin Ionita és Otilia Nutu.

A hazai energiadiskurzusban az is figyelemre méltó, hogy az európai kibocsátáscsökkentő mechanizmust – a szennyező vállalatoknak azt a kötelezettségét, hogy kibocsátási tanúsítványokat fizessenek – valamiféle románellenes összeesküvésként tálalják. A számok ehhez képest azt mutatják, hogy Románia nettó haszonélvezője az ETS mechanizmusnak: az ország minden befizetett euró után hármat kap – teszi hozzá az Expert Forum cikke.

Nagy-Bege Zoltán energiaszakértő csak megerősíteni tudta a Kolozsvári Rádiónak a felmérés megállapításait. Azt is hozzátette, hogy valamennyi politikai párt tagjainak a megnyilvánulásában, konkrétan vagy burkoltan, felfedezte már az önellátó energiaellátás melletti érvelést. „A lakosság véleménye ebből táplálkozik” – hangsúlyozta a szakember, aki az interjú során kifejtette, hogy miért nem lehet Románia önellátó és azt is, miért nem érdemes ezt a célt kitűznie hosszútávra.

Riporter: Orbán Szabolcs

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 09:44

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók

Igaznak nevezhető, hogy a szuverenista pártok előretörésével automatikusan nő a magyarellenesség is? A Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és...

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 15:51

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok

A gazdasági megszorítások ellenére a kolozsvári önkormányzat idén közel 1 millió lejjel többet fordít a kulturális eseményekre a...

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 14:14

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását

Folytatódik a politikai patthelyzet: több napos egyeztetések és tárgyalások után sem jutott megállapodásra a parlamenti pártokkal Eugen...

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 15:50

Felújítják a dési Toroc fürdőt

4 és fél millió euróból újítják fel a dési Toroc fürdőt. Az önkormányzat arra számít, hogy a beruházást követően több, mint 50...

Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 10:33

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről

A Versenytanács a közelmúltban rekordösszegű, összesen 3,73 milliárd lejes bírságot szabott ki 10 romániai bankra a ROBOR index...

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 15:46

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS

A magyarországi Élő Környezetért Felelős Minisztérium vezetőjének, Gajdos Lászlónak írt levelet Marton Attila a SENS párt részéről,...

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 14:46

Az RMDSZ még nem tudja, hogy megszavazza-e a Tomac-kormányt

“Nincsenek érveink, hogy megszavazzunk egy olyan kormányt, amelyben nem vagyunk benne azokkal, akik megbuktatták azt a kormányt, amelyben benne...

Az RMDSZ még nem tudja, hogy megszavazza-e a Tomac-kormányt
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 08:52

Biciklikölcsönző rendszer indult Tordán

Tordán hétfő óta működik a biciklikölcsönző rendszer. A biciklik használata ingyenes, azonban a rendszer igénybevételéhez 15 lej...

Biciklikölcsönző rendszer indult Tordán