Milyennek ígérkeznek az egészségügyi reformok?
Az intézkedéscsomagot a kolozsvári Rehabilitációs Kórház orvosigazgatója, Bódis György elemezte rádiónknak.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 július 23, 10:55
Ilie Bolojan miniszterelnök, Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke, Horațiu-Remus Moldovan hétfőn közös sajtótájékoztatón bemutatta az egészségügyi rendszer reformjára vonatkozó javaslatokat, amelyek a második deficitcsökkentési intézkedés-csomag részét képezik.
Ilie Bolojan miniszterelnök a sajtótájékoztatón azt mondta, az egészségügynek 10 milliárd lej költségvetés-kiegészítésre van szüksége, ami, a jelenlegi körülmények között, nagy nyomást jelent az állami költségvetésre nézve.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter arra bíztatta azokat a kórházigazgatókat, akik nem tudnak hatékony menedzsmentet biztosítani, hogy mondjanak le azok javára, akik erre képesek. A miniszter kifejtette, hogy az egészségügy hatékonyabbá tétele nem jelenti azt, hogy a kórházak a szükséges anyagi források nélkül maradnak, vagy, hogy kevesebb pénz jut a betegekre, hanem azt, hogy átcsoportosítják az alapokat a hatékonyabb működés érdekében.
Rogobete rámutatott, dolgoznak a rendszerben olyan ‘rendkívüli emberek’, akik éjszaka is hajlandók bemenni a munkahelyükre egy-egy súlyos esethez, gyakran túlóráznak, vagy több ügyeletet vállalnak, de olyan orvosok is vannak, akik nem dolgozzák le a teljes munkaidejüket, mert magánkórházaknál is fogadnak betegeket, vagy műtenek. Az ilyen helyzeteket hivatott megszüntetni az az intézkedés, amellyel lehetővé teszik a kórházigazgató számára, hogy felbontsák a munkarendet megsértő orvos munkaszerződését.
A teljesítményalapú bérezést is szorgalmazta a miniszter. Szerinte ez ösztönzően hathat a kórházi alkalmazottak teljesítményére. bevezetik az osztályvezetők kiértékelését, továbbá felmérik a kórházak helyzetét és besorolását, hogy a valós szükségletek szerint szervezzék át. Bevezetnek egy új kategóriát is, az úgynevezett stratégiai kórházakat, amelyek kiválósági központot is működtethetnek. Szerinte nem kell minden kórház, minden típusú orvosi ellátást kínáljon, mert az csak a pénzek pazarlásához vezet, miközben elégedetlenséget szül úgy az orvosok, mint a betegek részéről.
Alexandru Rogobete beszélt a járóbeteg-rendelés fellendítéséről és arról is, hogy szorosabbra fűznék az együttműködést a magánszektorral. Azt tervezik, hogy a biztosítással rendelkező betegeknek ne kelljen hozzájárulniuk a kezelés költségeihez, ha magánkórházba mennek. Költséghatékonyság és ellenőrzés céljával szankciókat helyeztek kilátásba, ha valamely intézmény fiktív szolgáltatásokat vagy túlzó számlákat számoltatna el a CNSAS-val.
Az Egészségügyi Pénztár elnöke bejelentette, hogy az egészségügyi minisztériummal közösen egy online platformon dolgoznak, hogy elősegítsék a betegek orvosi előjegyzéseit, ugyanakkor az egészségügyi kártya érvényességét 10 évre hosszabbítanák, amikor azt kiváltja az új személyi igazolvány.
Az intézkedéscsomagot a kolozsvári Rehabilitációs Kórház orvosigazgatója, Bódis György elemezte.
Riporter: Orbán Szabolcs