Huszka 150. – „az operett alkalom volt, hogy megszólaltassa a szépséget, a derűt, az örök emberit”
A 150 éve született Huszka Jenőre emlékezve népszerű operettslágerekkel és munkásságát, életét méltatva köszöntöttük a májust.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 május 1, 14:41
1875. április 24-én született Huszka Jenő zeneszerző, a magyar operett úttörője és klasszikusa, akinek többek között a Bob herceg, a Gül Baba, a Lili bárónő és a Mária főhadnagy című műveket köszönhetjük. Dalai – amilyen például a Délibábos Hortobágyon, a Tündérkirálynő, légy a párom vagy a Londonban, hej… kezdetű – örökzöld slágerekké váltak, az embernek kedve támad énekelni őket.
Huszka Jenőnek meghatározó szerepe volt továbbá az Artisjus jogvédő iroda jogelődjének megalapításában is, amit aztán több, mint 20 évig vezetett. Munkásságának köszönhetően a magyar művészek ma már biztosabb lábakon állhatnak és az alkotásaikért méltányos elismerést kaphatnak.

A Mária főhadnagy egy 2013-as előadásából. Kolozsvári Magyar Opera
A kerek évforduló jegyében arra tettünk kísérletet, hogy jobban megismerjük az embert, a családtagot, a zeneszerzőt, a jogvédőt – felvillantva néhány fontos szempontot, reménykedve abban, hogy ezek által is sikerül elindítani hallgatóinkat Huszka Jenő művészete felé és az operettek irányába. A tények mellett érzelmek, hangulatok is vezérelnek bennünket, így próbáljuk megrajzolni Huszka Jenő portréját.
Voltaképpen a zeneszerző unokája, Huszka Zsuzsa SzomatoDráma-szakember indította el a folyamatot, amelynek eredményeként a Huszka Jenő munkásságáról szóló összeállításunk megszületett – köszönet érte ezért is. Beszélgetésünk során így fogalmazott: „Számára az operett egy alkalom volt, hogy a muzsika hangján megszólaltassa a szépséget, a derűt, és azt, ami örök emberi – tehát alapvetően egy nagyon humánus és derűs ember volt.”
Vendégünk volt Hary Judit, a Kolozsvári Magyar Opera magánénekese is, aki az elmúlt 35 évben Kolozsváron az összes Huszka-operettben szerepelt, valamint Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója és Plesa Róbert énekművész, az opera társulatának tagja, az Operettissimo együttes alapítója és vezetője.
Összeállításunk első részében Huszka Jenő jelleméről és az operettjei kolozsvári jelenlétéről, valamint az 1902-ben bemutatott Bob hercegről is hallhatnak.
Összeállításunk második részében részletesebben is beszélünk a zeneszerző Gül Baba, Lili bárónő és Mária főhadnagy című műveiről, akárcsak jogvédő szerepéről.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt