Mosni vagy nem mosni?
Szívesen csatlakoznék a Ne moss! mozgalomhoz. De...

Mint minden háztartás, mi is állandó harcban állunk a csodás módon folyamatosan újratöltődő szennyeskosárral. Emellett igyekszünk energiatakarékosan és környezetkímélően élni, lekapcsoljuk a villanyt, ha kilépünk valamelyik szobából, LED-esre cseréltük az izzókat, szelektíven gyűjtjük a hulladékot, komposztálunk, hazavisszük a szemetet a kirándulásról, nem vásárolunk nylonzacskóba, újrahasznosítjuk a régi ruhadarabokat, kerüljük az egyszerhasználatos termékeket.
Most mégis összezavarodtam. Lelkesen csatlakoznék az egyre népszerűbb No wash!, azaz Ne moss! mozgalomhoz, amelynek hívei alig, nagyon ritkán, extrém esetben egyáltalán nem mosnak, különböző okokból, költségkímélés, energiatakarékosság, környezetvédelem vagy mert úgy vélik romlik a ruhadarab minősége, fakul a színe a gyakori mosás miatt (leglátványosabb példa erre a farmer). Ahelyett, hogy egyszeri használat után bedobják a pólót, a pulóvert, szoknyát, nadrágot a mosógépbe, alternatív tisztítási megoldásként pár órát vagy egy éjszakán át szellőztetik a szennyes ruhát, lekefélik róla a port, szennyeződést, esetleg ecetes vízzel permetezik.
Szóval, mint mondtam, szívesen csatlakoznék a Ne moss! mozgalomhoz! Hisz ki akarna időt tölteni a szennyes ruha osztályozásával, gondolkozni azon, hogy a fehér-fekete csíkosat, melyik halomba tegye, a fehérbe, a színesbe vagy a feketébe, aztán meg újabb értékes perceket tölteni azzal, hogy a kimosott ruhát kivegye a gépből, összehajtogassa, szekrénybe tegye? Ki ne szeretné, ha hosszabb életű lenne egy-egy kedvenc ruhadarab (hisz köztudott, hogy nem a viselés, hanem a gyakori mosás miatt rongálódik, fakul a színe)? És ki ne szeretne spórolni a méregdrága mosószeren? Kevesebb áramot, vizet fogasztani, és kisebb számlát fizetni? Vagy környezettudatosan élni, kevesebb vegyszert, mosószert, energiát fogyasztani? … Egyszóval ritkábban vagy egyáltalán nem mosni!
Szeretném, ám teljes mértékben mégsem tudom követni a No wash! mozgalmat hirdető környezetvédő vagy divattervező influenszereket! Elhiszem, hogy, igenis vannak ruhadarabok, főleg felsőruházat, melyeket több alkalommal is fel lehet venni, anélkül, hogy mosógépbe kerülnének azonnal, minden egyes viselés után. De meg vagyok győződve, hogy vannak olyanok is, melyeket, energiatakarékosság, környezettudatosság ide vagy oda, ki kell mosni, ha egyszer már rajtunk volt, a fehérneműket, zoknikat, pólókat, ingeket, sportruházatot. Ami meg az anyagot illeti, bőrgyógyászok szerint a poliészter vagy pamutból készült ruhadarabokat rendszeresen mosni kell, míg a len- vagy gyapjúszövet ruhákat, gyapjúpulóvereket lehet szellőztetni, ritkábban mosni.