Cégek csődközeli állapotban az energiaárak elszabadulása miatt
Novembertől januárig nem minden ipari fogyasztóra volt érvényes az energiárbefagyasztásra vonatkozó állami támogatás, emiatt sok cég csődközeli állapotba került.
Interjúsorozaban számolunk be arról, milyen nehézségeket jelent az energiaárak növekedése magán- és jogiszemélyként, állami intézményként. A sorozat első részét itt hallgathatja meg, ebben a cikkünkben Nagy Bege Zoltánt, az Országos Energiaügyi Hatóság alelnökét és a Diószegi Pékség vezetőjét, Diószegi Lászlót kérdeztük.
A kormány végül február elsejétől március végéig pár kivétellel minden ipari fogyasztónak lehetővé tette az árbefagyasztást, ám még így is hatalmas villany- és gázszámlát kell fedezniük a cégeknek, mirkovállalkozásknak, családi vállakozásoknak, engedélyezett természetes személyeknek. Az Országos Energiaügyi Hatóság alelnöke, Nagy Bege Zoltán elmondta, februártól minden ipari fogyasztó esetében a kormány 1 lejen fagyasztotta be a villamosenergia kilowattóráját, ez az ár 37 bani a földgáz kilowattórája esetében.
A Diószegi Pékség vezetője, Diószegi László elmondta, az ő esetükben az 1 lejes ár is a korábbi ár háromszorosa, állami segítség nélkül hatszoros árat kellene fizetniük az elektromos energiáért. Figyelmeztetett, ha a kormány március végétől már nem alkalmazza az árbefagyasztást, elkerülhetetlen lesz a tömeges csőd cégek esetében. Összeállításunkban elsőként Nagy Bege Zoltánt, majd Diószegi Lászlót hallják.
Az energiaválság kezelésével megbízott tárcaközi bizottság csütörtökön döntött azokról az új, egy évre szóló intézkedésekről, amelyek megkímélik a gazdaságot és a lakosságot a földgáz és az áram drágulásának hatásaitól. Ezeket ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze.
Riporter: Oborocea Mónika
Szerkesztő: kristalybea, 2022 február 25, 10:04