Székely Ervin: benne volt a pakliban egy ilyen fejlemény
Hivatalos: Joe Biden az Amerikai Egyesült Államok elnöke. Romániai idő szerint ma délelőttre végzett az amerikai törvényhozás összevont ülése az elektori szavazatok összeszámolásával, így most már biztos, hogy Joe Biden január 20-án leteheti az elnöki esküt.
Donald Trump biztosította a hatalom megfelelő átadásáról az utódját, de ezt megelőzően sikerült annyira feltüzelni híveit, hogy megrohanták az éppen a választás eredményét hitelesítő törvényhozás épületét. A zavargásoknak több halottja van.
Donald Trump közölte: továbbra sem ért egyet a választás eredményével, és szerinte a tények is őt igazolják, ennek ellenére január 20-án átadja a hatalmat Joe Bidennek.
A demokrata párti jelölt elnökválasztási győzelmének kongresszusi hitelesítése közben Donald Trump hívei megrohamozták a törvényhozás épületét. Az ostrom előzménye, hogy az amerikai elnök a hívei előtt beszédet tartott, amelyben kijelentette, hogy soha nem fogja elismerni vereségét, illetve Joe Biden demokrata párti elnökjelölt győzelmét az elnökválasztáson. A zavargásoknak halálos áldozatai is vannak.
A történet röviden: Trump hívei, akiket nem sokkal korábban maga az elnök tüzelt fel, betörtek az épületbe. Mivel senki nem tudta, hogy fel vannak-e fegyverezve, a Capitolium rendőrsége az alelnök, a szenátorok, a képviselők és munkatársaik kimenekítésével foglalkoztak. A tüntetők elég mélyen behatolhattak az épületbe, a szenátus kiürített üléstermét is megszállták, mielőtt a rendőrök lassan elkezdték kiszorítani őket.
Az eseményekről Székely Ervin külpolitikai elemzőt kérdeztük, aki emlékeztetett: Donald Trumpnak nem csak a Demokrata Párttal volt gondja, hanem saját pártjával, a Republikánus Párttal is, amelynek korábban nem is volt tagja. Az elemző szerint a párt belső demokráciáját jelzi, hogy annak idején mégis indították Trumpot, bár a párt nagy öregjei közül jó néhányan tartózkodóan fogadták az indulását, vagy egy ideig támogatták, de a mandátuma végére kihátráltak mögüle.
Székely Ervin szerint Trump a választások elvesztése után még inkább radikalizálódott, megpróbálta a Republikánus Pártot egyre inkább a szélsőjobb irányába vinni – ez azonban már a republikánusok ellenállásba ütközött. Tegnapi beszédében már saját pártját is vádolta.
Donald Trumpot azonban nem csak a hatalomhoz való görcsös ragaszkodása sarkalhatta arra, hogy odahívja és bíztassa híveit. Ha elveszti immunitását, komoly perek várnak rá, nem csak politikai, de gazdasági okokból
Hallgassa meg a teljes beszélgetést az alábbi lejátszóra kattintva:
A tegnapi Capitolium-ostromra folyamatosan érkeznek a reakciók. Barack Obama volt amerikai elnök az amerikai nemzet szégyenének nevezte Capitolium ostromát. Elfogadhatatlannak és borzasztónak nevezte a szerdai, washingtoni eseményeket Priti Patel brit belügyminiszter is, aki szerint Trump szavai közvetlenül vezettek az erőszakhoz.
Angela Merkel német kancellár azt mondta, hogy a Capitoliumba betörő emberekről készült felvételek láttán dühös és szomorú volt. Mindenhol vannak Trumpok, mindenki védje meg a saját Capitoliumát! – reagált Donald Tusk az Európai Néppárt elnöke a washingtoni zavargásokra.
Az egyetlen élő republikánus exelnök, George W. Bush gyomorforgatónak és szívszorítónak nevezte a szerdai zavargást, hozzátéve, hogy „banánköztársaságban vitatják így a választási eredményeket”.
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2021 január 7, 17:57