A jövő városai-Képzelet és valóság
Erősítik-e a társadalmi kirekesztést a smart city-k, azaz az okos városok?
Teszi fel a kérdést egy tanulmányban a kortárs város fejlesztés két magyarországi szakértője Gere László és Czirják Ráchel. A továbbiakban az írás egy rövid részletét idézzük:
„A fejlesztéspolitikában ma a smart címkével minden vonzóbb, eladhatóbb, a kifejezés sokszor a környezetbarát vagy fenntartható szinonimájaként is használatos. A városfejlesztésben az utóbbi idők egyik legfelkapottabb paradigmája, globális szintű versengést indítva mind a városok, mind az érdekelt vállalatok között a kölcsönösen hasznosnak vélt előnyök reményében. A szerzők egyrészt annak jártak utána, miért éppen most virágzott fel a smart city mint fejlesztési paradigma, és milyen tényezők indukálták gyors előretörését. Másrészt a nemzetközi példák bemutatásán keresztül arra a kérdésre keresik a választ, milyen társadalmi hatásokkal járnak ezek a fejlesztések, milyen kihívásokkal kell szembenézni a smart city fejlesztések kapcsán, és vajon a jövőben a fejlesztési szereplők képesek lesznek-e tanulni hibáikból, és tudatosan tervezni a hatások összességével.”
Geopolitikai Folyamatok és Lehetséges Hatásaik címmel rendezték meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári karán azt a nagyarányú nemzetközi tudományos konferenciát amelyen Gere László, a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány elsősorban urbanisztikai és városfejlesztési kérdésekkel foglalkozó munkatársa tartott előadást. Ezt követően készült vele az a beszélgetés amely minden városlakó számára fontos, a jelenre és a jövőre vonatkozó kérdéseket feszeget.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2018 március 7, 10:31 / actualizat: 2020 július 5, 16:56