Az EU könnyebben adja a támogatást?
A civil szervezetek életciklusa általában pályázatról pályázatra folyik. Vagy mégsem? Erről, valamint nyárról, pályázatokról, fiatalokról beszélgettünk a Szatmári Fiatalokért Egyesület (SZAFKE) alelnökével, Őri-Pákay Franciska pályázati tanácsadóval. Meggyőződése:
„Kispályázatokhoz – s ezért kövezzenek meg, de így gondolom – semmi szükség nincsen tanácsadó cégre. Sokkal inkább ki kell nevelni saját embereket, akik képesek lesznek megírni a romániai vagy magyarországi pályázatokat. A tudás az ifjúsági szervezetekben szerencsére átadódik, s ezt ki is kell használni!”
Onnan indultunk ki, hogy ilyenkor, nyár elején az átlag fiatal azon töri a fejét, hogy kikapcsolódik, nyaralni megy. De vajon így van-e az ifjúsági szervezetben is? A nyár a kikapcsolódásé vagy valami mást hoz?
A civil szervezetnek, ideális esetben, ki kellene dolgoznia saját stratégiáját, amelynek alapja – tessék kapaszkodni! – az alapító okirat, amelyben valakik valamikor leírták. Abból kell kiindulni akkor is, amikor a terveket készítjük, mert minden kitűzött célnak, minden tervnek megvolt az értelme, az oka a civil szervezet életében – legfennebb azóta sikerült eltávolodni tőle.
És még egy tanács a szakértőtől: nem kell megmaradni a hazai vagy magyarországi pályázatoknál: partnerekkel és esetleg szakértők segítségével meg kell pályázni nagyobb támogatásokat is, mert:
„Az Európai Unió néha hamarabb küldi a pénzt, mint az aláírni való szerződést!”
Kérdezett: Rácz Éva
Szerkesztő: racz.eva, 2015 június 26, 00:11 / actualizat: 2015 június 26, 12:07