Élő Kolozsvári Rádió

Székely-székely csúcs Torockón

Székelyföldi és Aranyosszéki székelyek találkoztak hét végén Torockón. Az aranyosszékiek jóvátételnek tekintik a találkozót, eddig ugyanis nem gondoltak rájuk. A Székely Nemzeti Tanács Székelyföld területi autonómiájának  a kivívását tekinti feladatának ehhez az összes székely embert a meg akarják szólítani.

Aranyosszék nem határos Székelyfölddel, mára többségben románok élnek itt. A 13-adik században telepítettek székelyeket az Aranyos mentére, a mai Kolozs és Fehér megye területére. Az itteni székelyek évszázadokon át ugyanúgy katonai feladatokat láttak el, mint a székelyföldiek, és hasonló kiváltságokkal rendelkeztek. Noha Aranyosszék nem volt határos Székelyfölddel, a vármegyerendszer 19. századi bevezetéséig megőrizte sajátos közigazgatását.

Aranyosszék 22 településének többségén már nem, vagy alig élnek magyarok, a románok vannak többségben. Csupán két település, Várfalva és a székely-székely találkozónak otthont adó Torockó magyar többségü. Aranyosszék ennek ellenére létezik, az ittenik jóvátételként élték meg a hét végi találkozót, ugyanis zavarta őket, hogy a Székely Nemzeti Tanács, majd az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács megalakulásakor rájuk nem gondoltak.  Kolozsi Ernő, az Aranyosszék Alapítvány elnöke elmondta: „Megalakult a Székely Nemzeti Tanács és Aranyosszéket sehogy nem leltük benne. És el tudom mondani azt, hogy Aranyosszék igenis létezik. Habár a történelmi Aranyosszék több településén már román többség van, vagy teljesen megszűnt a magyarság, de igenis ránk kell figyelni, mi is itt vagyunk Aranyosszéken magyarok, a valamikori Kézdiszékiek leszármazottai és ránk mindig lehet számítani.”

Az aranyosszéki és székelyföldi székelyek torockói találkozóját a Székely Nemzeti Tanács szervezte. Izsák Balázs SZNT-elnök szerint a magyarok egytizede székelynek vagy székely származásúnak tartja magát. Hozzátette, ez egyben azt jelenti, hogy a székelyek kevesebb mint fele él Székelyföldön. „A Székely Nemzeti Tanács egyetlen feladata Székelyföld területi autonómiájának  a kivívása, de az természetes, normális dolog, hogy ehhez a feladathoz az összes székely embert a világban meg akarjuk szólítani. Szövetségeseink, természetes szövetségeseink és így az aranyosszéki székelyek is, akiket nyilván, hogy megszólítunk, meglátogatunk, de a nagyvilágban élő több százezer székelyt is ugyanúgy meg fogjuk szólítani és én bízom abban, hogy azért az aranyosszéki székelyekben meg fog erősödni a jövőben a székely közösségi öntudat és egy jó együttműködés fog kialakulni közöttünk, várjuk különben őket a Székely Nemzeti Tanács eljövendő üléseire, hogy képviseljék Aranyosszéket.”

A Székely Nemzeti Tanács elnöke hozzátette: A demográfiai adatok alapján ma már nem képzelhető el, hogy a majdani autonóm Székelyföldnek Aranyosszék is része legyen.

 Szilágyi Szabolcs összeállítása

mti/mtva

Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2014 december 13, 17:03

Ha a diák újságírással foglalkozna: Bányavirág Nagybányán
Hangoló csütörtök, 2026 június 182026 június 18, 10:39

Ha a diák újságírással foglalkozna: Bányavirág Nagybányán

Magyarosi László földrajz-történelem szakos tanár meghívására múlt héten a nagybányai Németh László Elméleti Líceumban jártunk,...

Ha a diák újságírással foglalkozna: Bányavirág Nagybányán
Légy jó mindhalálig Nagyváradon: szombatig lehet jelentkezni
Hangoló szerda, 2026 június 172026 június 17, 17:16

Légy jó mindhalálig Nagyváradon: szombatig lehet jelentkezni

Jó hangulatú, játékos támogató környezetű castingot álmodtak meg a nagyváradi Szigligeti Színházban, messze nem egy marcona...

Légy jó mindhalálig Nagyváradon: szombatig lehet jelentkezni
TIFF-ajánló Gergely Zsuzsával a fesztivál negyedik napján
Hangoló hétfő, 2026 június 152026 június 15, 14:32

TIFF-ajánló Gergely Zsuzsával a fesztivál negyedik napján

A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) negyedik napjának kezdetén, hétfőn reggel Gergely Zsuzsát kapcsoltuk a Hangolóban. Mint...

TIFF-ajánló Gergely Zsuzsával a fesztivál negyedik napján
Táborok ovisoknak, elemiseknek: Anyó, Grund, Erdei óvoda
Hangoló hétfő, 2026 június 152026 június 15, 11:09

Táborok ovisoknak, elemiseknek: Anyó, Grund, Erdei óvoda

Az Argumentum Nostrum Egyesület immár 10. alkalommal szervezi meg az Anyó Nyári óvodát, valamint az Erdei óvodát/iskolát és az...

Táborok ovisoknak, elemiseknek: Anyó, Grund, Erdei óvoda
Hangoló csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 12:05

Kinde Annamáriára emlékeznek Nagyváradon

Születése 70. évfordulóján Kinde Annamária költőre, szerkesztőre emlékezik Nagyváradon a Holnap Kulturális Egyesület és a Léda...

Kinde Annamáriára emlékeznek Nagyváradon
Hangoló szerda, 2026 június 102026 június 10, 11:57

Lokális valóságunk jelene: 24. Médiajelentés konferencia

Az Erdélyi Médiajelentés konferencia a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Média és Kommunikáció Szakbizottságának éves seregszemléje, amely...

Lokális valóságunk jelene: 24. Médiajelentés konferencia
Hangoló szerda, 2026 június 102026 június 10, 11:17

Hitből és reménységből templomot

Másfél millió lejjel támogatta tavaly a kormány a vallásügyi államtitkárságon keresztül – a Kolozs megyei Apahida református...

Hitből és reménységből templomot
Hangoló kedd, 2026 június 92026 június 9, 11:51

Táborok és foglalkozások a megnyugtató pónik között

Természetközeli élményeket kíván nyújtani gyerekeknek a Kolozsvár melletti Micul Grajd pónifarm. A Szénafüveken található helyszínen...

Táborok és foglalkozások a megnyugtató pónik között