Nem szavazta meg a parlament Adrian Veștea kormányát
189 szavazatot kapott a szükséges 233-ból.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 június 22, 23:46
Késő esti ülésén elutasította a parlament együttes ülése Adrian Veștea kinevezett miniszterelnök kormányát. A szükséges 233 helyett csak 189 szavazatot kapott a javasolt kabinet. 23-an ellene szavaztak. Több politikai alakulat nem vett részt a szavazáson.
A szavazás előtti felszólaláson Kelemen Hunor úgy fogalmazott: Romániában korszakhatárhoz érkezett a politika, és a parlamentben egyetlen győztes van: George Simion. „Egy új szakasz kezdődik, amelyről egyelőre nem lehet tudni, mit hoz” – jelentette ki az RMDSZ elnöke. Megjegyezte, hogy a korszak végét már az elnökválasztás 2024 decemberi érvénytelenítése jelezte, amelyre szerinte a társadalom azóta sem kapott magyarázatot.
Az RMDSZ elnöke szerint ezekben a napokban az eddigi legösszetettebb politikai csata zajlik, de nem az emberekért vagy a közösségekért, hanem a hatalomért. Kijelentette, hogy egy kis, gyenge, gazdasági és katonai értelemben korlátozott erejű ország, amely a nagy globális hatalmak ütközőzónájának peremén fekszik, csak akkor maradhat fenn, ha szövetségeseket keresve ragaszkodik az elvekhez és értékekhez.
Szerinte a hétfői parlamenti ülésnek valójában egyetlen politikai nyertese van, George Simion, aki „sakk-mattot adott”. Az RMDSZ törvényhozói kivonultak a szavazásról.
A Románok Egyesüléséért Szövetség elnöke, a parlamenti vitán kijelentette, hogy az AUR ‘nem árul el senkit’, és azok, akik nem ‘árulók’, elhagyják az üléstermet. George Simion így is tett, Kelemen Hunor felszólalásakor már nem volt a teremben.