„Megérdemlik a méltányosságot!”
Közösségi kiállásról és az egyházi alkalmazottak megbecsüléséről is beszélgettünk Csiszár Klára teológussal, egyetemi professzorral.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 június 22, 14:39
„Az egyház hitelességét visszük vásárra az ilyen, emberek feje fölötti döntések kapcsán” – nyilatkozta rádiónknak Csiszár Klára teológus, a Linzi Katolikus Egyetem pasztorálteológia professzora, oktatási és kutatási rektorhelyettese, a teológiai kar dékánja. János evangéliumát idézte – „Arról tudják majd meg rólatok, hogy a tanítványaim vagytok, hogy szeretettel vagytok egymás iránt” –, mondván, hogy „a jelenlegi helyzetben éppen ennek a szeretetnek a legalapvetőbb játékszabályai sérültek, és igazából ez vet fel kérdéseket, nem csupán az egyházon belül. Egyházon belül nagyon visszafogottak a reakciók, ami újabb kérdéseket vet fel, hogy vajon miért, mert személyes beszélgetésekben azért sokkal egyértelműbb az állásfoglalás…”

Csiszár Klára
Véleménye szerint nagyon megható, hogy a külső, „világi” emberek körében – az értelmiségiek, a sajtó és a sajtót fogyasztók irányából – mennyire egyértelmű a kiállás a katolikus sajtóorgánumoktól nemrég elbocsátott négy újságíró mellett. A pénteken elindított online szolidaritási nyilatkozat szerinte egyfajta próbálkozásként értelmezhető: „hangot adni ennek az érthetetlen eljárásmódnak, a konzultációt megkerülő döntésnek, ami az egyházi katolikus sajtót érinti”.
Kérdésünkre, hogy mi derül ki számára a kiállást aláírók listáját nézve, Csiszár Klára kifejtette: a papok részéről nagyon visszafogott a hozzáállás, ennek pedig főként a félelem lehet a magyarázata, hogy amennyiben odaírják a nevüket, „megszívhatják”. „Megható viszont, hogy a kolozsvári értelmiség és a sajtó fogyasztói egy emberként állnak a szerkesztők mellett, hogy például 48 óra alatt több mint 200 aláírás összegyűlt… Van azért egy-két szerzetes is, akik nem függnek egyházmegyei döntéshozóktól, vagy nem csak tőlük, és persze látunk más egyházmegyés papokat is… Nincsenek sokan, de mindez nem elég még az egyház belső hangját illetően. Hiszen egy olyan kommunikációs platformról van szó, amely minőségi módon tájékoztatott, informált, kommunikált. Egy konzultációs folyamatnak lehet ez a vége, persze, csak ne legyen az emberben az a hiányérzet, hogy az érintettek feje fölött történt a döntéshozatal, a bevonásuk nélkül, hogy aztán értetlenül álljunk a tények előtt” – összegezte.
A kommunikáció fontossága kapcsán a szinódusi záródokumentumra hívta fel a figyemet, amely leszögezi, hogy vigyázzunk az egyházi alkalmazásban lévő emberekre – az egyháznak meg kell tanulnia, hogy önmagára is munkaadóként gondoljon, ilyenként pedig vannak bizonyos szabályok, amelyeket be kellene tartania.
Beszélgetésünk vége felé közeledve Csiszár Klára megjegyezte: „ne legyen ez még egy pont, hanem maximum egy pontosvessző vagy egy kettőspont: mert nem a saját bizniszünkről van szó, hanem az evangélium tanításáról, hogy mennyire vagyunk hitelesek a mai világban. És ezt tükrözi az is, hogy miként bánunk azokkal az emberekkel, akik nap mint nap dolgoztak, tolták az egyház szekerét, a kommunikációját. Megérdemlik a méltányosságot!”
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Csiszár Klárát azután tárcsáztuk, hogy múlt kedden a Hangoló vendége volt a Vasárnap, a Keresztény Szó és a Romkat.ro négy munkatársa – Bodó Márta, Dénes Gabriella, Molnár-Gál Katalin és Szász István Szilárd –, akiket öt nappal korábban elbocsátott a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség fenntartásában működő Verbum Kiadó.
A kiadó az elbocsátásokat – jelen esetben a szerkesztői állások megszűnését – átszervezéssel és gazdasági nehézségekkel (hatékonyságnöveléssel és költségcsökkentéssel), valamint a megváltozott médiafogyasztási szokásokkal indokolta
Az érintett újságírók szerint váratlanul, érdemi indoklás és előzetes egyeztetés nélkül szüntették meg az állásukat. A videóban is jeleztük, hogy bármikor helyet adunk a másik oldal véleményének is. Egy nappal korábban azt mondta rádiónknak az egyesület igazgatója, Bőjte Csongor, hogy az általuk kiadott sajtóközleményen kívül nem kívánnak a múlttal foglalkozni, előre szeretnének tekinteni. Megkeresés vagy válasz reakció azóta sem érkezett szerkesztőségünkhöz, és az újságíró kollégáknak sem nyilatkoztak.