Élő Kolozsvári Rádió

Mégsem „csinálnak könyvelőt” a művészekből

Nem lesz kötelező az e-Factura a szerzői jogokból élők számára.

Mégsem „csinálnak könyvelőt” a művészekből

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 május 19, 17:33

Megszüntetik a kötelező e-Factura használatát azokban az esetekben, ahol felesleges bürokráciát jelentene – közölte tegnap Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter. A törvénytervezet jelenlegi állása szerint mentesülnek az e-Factura kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyek, valamint a Romániában működő külföldi kulturális intézetek és központok. Ha a törvénymódosítást elfogadja a parlament, a személyi számmal adózó magánszemélyek számára opcionális marad az e-Factura rendszer használata. A könnyítés különösen az írókat, fordítókat, művészeket, színészeket, zenészeket, kutatókat, újságírókat és más, szerzői jogdíjból élő személyeket érinti, akik nem egyéni vállalkozóként vagy cégen keresztül dolgoznak.

Nazare bejelentése előtt a Declic civil szervezet petíciót indított: ”Ne csináljatok könyvelőt az alkotókból!” felhívással. Hangsúlyozták, hogy az e-számla használata túlbürokratizálná a szerzői jogokkal rendelkező magánszemélyek tevékenységét, akik végtére nem vállalkozók. Olyan embereket terhelne, akiknek esetenként évente csak egyetlen szerződésük van, egy könyv, egy cikk, egy előadás vagy egy alkalmi együttműködés nyomán.

Napjainkra minden gazdasági tevékenységre kiterjesztették az elektronikus számlázást, ”a természetes személyek bevonása lett volna az utolsó lépcsőfok” – nyilatkozta a Kolozsvári Rádiónak Miklós Zoltán képviselő.

Riporter: Orbán Szabolcs

Etichete:
Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 09:44

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók

Igaznak nevezhető, hogy a szuverenista pártok előretörésével automatikusan nő a magyarellenesség is? A Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és...

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 15:51

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok

A gazdasági megszorítások ellenére a kolozsvári önkormányzat idén közel 1 millió lejjel többet fordít a kulturális eseményekre a...

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 14:14

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását

Folytatódik a politikai patthelyzet: több napos egyeztetések és tárgyalások után sem jutott megállapodásra a parlamenti pártokkal Eugen...

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 15:50

Felújítják a dési Toroc fürdőt

4 és fél millió euróból újítják fel a dési Toroc fürdőt. Az önkormányzat arra számít, hogy a beruházást követően több, mint 50...

Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 10:33

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről

A Versenytanács a közelmúltban rekordösszegű, összesen 3,73 milliárd lejes bírságot szabott ki 10 romániai bankra a ROBOR index...

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 15:46

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS

A magyarországi Élő Környezetért Felelős Minisztérium vezetőjének, Gajdos Lászlónak írt levelet Marton Attila a SENS párt részéről,...

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 14:46

Az RMDSZ még nem tudja, hogy megszavazza-e a Tomac-kormányt

“Nincsenek érveink, hogy megszavazzunk egy olyan kormányt, amelyben nem vagyunk benne azokkal, akik megbuktatták azt a kormányt, amelyben benne...

Az RMDSZ még nem tudja, hogy megszavazza-e a Tomac-kormányt
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 08:52

Biciklikölcsönző rendszer indult Tordán

Tordán hétfő óta működik a biciklikölcsönző rendszer. A biciklik használata ingyenes, azonban a rendszer igénybevételéhez 15 lej...

Biciklikölcsönző rendszer indult Tordán