Élő Kolozsvári Rádió

Hangzó csoda anyák napjára: Istvánka szalagtára

Istvánka szalagtárát hallgatva több mint 50 évet utazunk vissza az időben. Rádiós kaland is a javából!

Hangzó csoda anyák napjára: Istvánka szalagtára
2026 május 2, 11:05

Anyák napja alkalmából egy hangzó kinccsel kedveskedtünk hallgatóinknak. Főszereplője Ágoston Császár István, akit egykor Istvánkának szólítottak a családban, és mind a mai napig fennmaradtak a legelső gőgicsélései, mondikálásai, az első szavai, a világra való bájos gyermeki rácsodálkozásai. Édesanyja, Bainné Kabán Ilona hosszú ideig a Kolozsvári Rádió munkatársa volt, aki nagy szeretettel várta, és kellő odafigyeléssel, odaadással rögzítette kisfia első négy évének különböző mozzanatait. Istvánka szalagtára olyanok hangját is őrzi, akik egykor a rádió munkatársai voltak.

A gyűjteményt két évvel ezelőtt, 2024-ben adtuk közre először, és akkor beszélgettünk a történet két főszereplőjével, Ilikével és Istvánnal. Az édesanya nemsokára 82 éves lesz, fia pedig idén februárban ünnepelte 58. születésnapját.

Az összeállításban azok a pillanatok is szerepelnek, amikor 4 éves születésnapja alkalmából egykori rádiósok köszöntötték Istvánkát: Tésik bácsi, nenea Tibi, Darida György, Sebesi Imre, Anna Marius, Rodica Matiș és mások. Továbbá Méhes György is megszólal, aki egy alkalommal az Istvánkával való első találkozásairól írt. Arról, hogy hogyan sikerült összefűznünk a szálakat, ide kattintva hallhatnak:

A szalagtár tartalma meghallgatható az alábbi lejátszóra kattintva:

Szerkesztő: Ferencz Zsolt

Nyugodtság, feltöltődés, erő – élményekkel tértünk haza a Szentföldről
Arcél csütörtök, 2026 március 52026 március 5, 17:03

Nyugodtság, feltöltődés, erő – élményekkel tértünk haza a Szentföldről

Február elején, egy erdélyi zarándokcsoport tagjaként Ferencz Zsolt is a Szentföldön járt, ahol elmondása szerint úgy érezték magunkat,...

Nyugodtság, feltöltődés, erő – élményekkel tértünk haza a Szentföldről
Szalai Viktor: „Jó hely a világ, minden megvan benne, ami kell nekünk”
Arcél csütörtök, 2026 február 192026 február 19, 17:43

Szalai Viktor: „Jó hely a világ, minden megvan benne, ami kell nekünk”

„A világ jó hely, minden megvan benne, ami kell nekünk. De hogy mi mivé tesszük, az már egészen más dolog” – mondja az Arcél vendége,...

Szalai Viktor: „Jó hely a világ, minden megvan benne, ami kell nekünk”
„Egy kicsit mindannyian konteósok vagyunk”
Arcél csütörtök, 2026 február 122026 február 12, 16:49

„Egy kicsit mindannyian konteósok vagyunk”

A sepsiszentgyörgyi születésű Kustán Magyari Attila hat éve költözött északra, a tamperei egyetemen folytatja doktori tanulmányait....

„Egy kicsit mindannyian konteósok vagyunk”
„A rákos megbetegedés nem egyenlő a halállal”
Arcél csütörtök, 2026 február 52026 február 5, 17:17

„A rákos megbetegedés nem egyenlő a halállal”

Február 4-én az egészségügyi szervezetek minden évben felhívják a figyelmet a daganatos megbetegedésekre, a megelőzésre és a korai...

„A rákos megbetegedés nem egyenlő a halállal”
Arcél csütörtök, 2026 január 222026 január 22, 16:44

Az orvos, aki fényképez és a fényképész, aki gyógyít: Fodor István

Fodor István fül-orr-gégész főorvos 1995-ben szakvizsgázott, azóta osztályvezetőként tevékenykedik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi...

Az orvos, aki fényképez és a fényképész, aki gyógyít: Fodor István
Arcél csütörtök, 2026 január 152026 január 15, 15:36

„A lényeg, hogy ki tudjuk fejezni az érzelmeinket, akár színekkel”

Szucher Ágnes illusztrátor, drámapedagógus munkássága nem ismeretlen hallgatóink számára. Illusztrációival a Napsugár és Szivárvány...

„A lényeg, hogy ki tudjuk fejezni az érzelmeinket, akár színekkel”
Arcél csütörtök, 2026 január 82026 január 8, 18:42

Volt, aki farkasszőrnek nézte a magnót – gyerekekkel értékeltük 2025 fontosabb történéseit

Nagy figurák a gyerekek: időnként szeretnek nagyot mondani, vagy éppen szabadjára engedik a fantáziájukat, máskor meg rátermettségükről,...

Volt, aki farkasszőrnek nézte a magnót – gyerekekkel értékeltük 2025 fontosabb történéseit
Arcél péntek, 2025 december 122025 december 12, 12:22

Visszhang kórus – „közösen leülni, énekelni és alkotni valami szépet”

Molnár Botond karnaggyal és a csapat tagjaival igyekeztünk megrajzolni a kolozsvári Visszhang kórus portréját, múltbeli és jelenlegi...

Visszhang kórus – „közösen leülni, énekelni és alkotni valami szépet”