Élő Kolozsvári Rádió

Csak a legszükségesebb ellátást kapják meg a szerhasználók

A hátralévő feladatok már a magánkezdeményezésekre hárulnak - mondja a Bonus Pastor alapítvány munkatársa.

Csak a legszükségesebb ellátást kapják meg a szerhasználók
Foto: Illusztráció

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2026 március 23, 06:49

Romániában a legtöbb szerhasználó csak akkor kap orvosi segítséget, amikor már óriási a baj. A sürgősségin és a detoxikálóban megkapják az ellátást, utána viszont csak a civil szervezetek által létesített intézményekben tudják folytatni a gyógyulást.

Törvény írta elő, hogy Románia mind a nyolc fejlesztési régiójában épüljön szenvedélybetegeket ellátó rehabilitációs központ, ezzel szemben Romániában jelenleg egyetlen új állami rehabközpont sem létezik. A valódi, hosszú távú gyógyulást segítő munkát jelenleg is a civilek kénytelenek elvégezni.

A „Zi de Bine” civil szervezet adományokból hozott létre egy rehabilitációs központot a bukaresti Sfântul Stelian kórházban. A projekt 120 ezer euróba került.

Bartha Éva klinikai szakpszichológus, a Bonus Pastor Alapítvány munkatársa rádiónknak elmondta, hogy az államnak politikai akaratot felmutatva, stabil finanszírozóként és partnerként kellene beállnia a már évtizedes tapasztalattal rendelkező civil szervezetek mögé. Szerinte az állami egészségügyben, a sürgősségin és a pszichiátrián történő kezelésnek csak az első lépés kellene lennie a betegútban, viszont országunkban a hátralévő feladatok már a magánkezdeményezésekre, így a civil szervezetekre hárulnak.

A hazai ellátórendszer hiányosságairól és az elengedhetetlen megoldásokról beszélgettünk Bartha Éva, klinikai szakpszichológussal, a Bonus Pastor Alapítvány munkatársával.

Riporter: Biró Gergő

Hol van az önvédelem és a sajtószabadság határa?
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 14:47

Hol van az önvédelem és a sajtószabadság határa?

Összehangolt nyomásgyakorlási és hiteltelenítő kampánynak tekinti a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács a velük szemben...

Hol van az önvédelem és a sajtószabadság határa?
Megújul a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 13:31

Megújul a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője

Megújul és bővül a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője. A Kolozs megyei önkormányzathoz tartozó egészségügyi...

Megújul a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője
Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 09:44

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók

Igaznak nevezhető, hogy a szuverenista pártok előretörésével automatikusan nő a magyarellenesség is? A Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és...

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 15:51

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok

A gazdasági megszorítások ellenére a kolozsvári önkormányzat idén közel 1 millió lejjel többet fordít a kulturális eseményekre a...

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 14:14

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását

Folytatódik a politikai patthelyzet: több napos egyeztetések és tárgyalások után sem jutott megállapodásra a parlamenti pártokkal Eugen...

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 15:50

Felújítják a dési Toroc fürdőt

4 és fél millió euróból újítják fel a dési Toroc fürdőt. Az önkormányzat arra számít, hogy a beruházást követően több, mint 50...

Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 10:33

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről

A Versenytanács a közelmúltban rekordösszegű, összesen 3,73 milliárd lejes bírságot szabott ki 10 romániai bankra a ROBOR index...

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 15:46

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS

A magyarországi Élő Környezetért Felelős Minisztérium vezetőjének, Gajdos Lászlónak írt levelet Marton Attila a SENS párt részéről,...

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS