Sajtóklub: önvezető autók – hol (és merre) tartanak 2025-ben?
A sofőrök nézzenek más szakma után? Furdek Tamás mérnökkel beszélgettünk a marketing és propaganda mögötti tényekről
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2025 május 27, 10:50
Május 22-én, csütörtökön Kolozsváron önvezető autóbuszt teszteltek. Ennek apropóján (is) arról beszélgettünk Furdek Tamás villamosmérnökkel, energetikai szakértővel, a téma egyik kutatójával, hogy technikai szempontból és jogi szabályozás terén „hol tartunk” jelenleg az önvezető járművekkel, és mi várható – Romániában, Európában és a világ más tájain?
Lesz-e munkájuk a sofőröknek a jövőben vagy más szakma után kell nézniük? Merre visz az önvezető autók útja 2025-ben? Az autonóm önvezető jármű továbbra is az autóipar sötét lova marad, vagy pedig egyik napról a másikra lehetővé válik legalább a felügyelt önvezetés? Múlt csütörtökön Kolozsváron önvezető autóbuszt teszteltek, amelyben viszont sofőr is ült a volánnál, akinek “közbelépésére” legalább egy alkalommal szükség is volt a különben rövid és “akadálymentesített” útszakaszokon.
Vajon hány év(tized)be telik, míg ilyen buszok menetrendszerűen fognak közlekedni?
“Négyes szintű járművet (amely szinte teljesen önvezető, de még közbeavatkozást igényelhet néha), például robottaxi formájában 2020-2021-re ígértek a fejlesztők, és ez elszigetelten meg is valósult néhány helyen 2024-re. Ötös szintűt 2023-2024-re ígértek, de erre is várni kell még, egyes szakértők szerint akár további tíz évet is.
Pontosabban a valóság az, hogy kísérleti példányok, prototípusok szintjén léteznek ilyen járművek, de nincsenek tömeges forgalomban, nincsenek általánosan engedélyezve, a használatuk erősen korlátozott.
Miért van az, hogy a különböző fejlesztői ígéretek néha tetemes késéssel valósulnak meg? Nos, ennek egyik oka, hogy tőzsdei meg befektetői oldalról jót tesz a gyártóknak, ha hangzatos ígéreteket tesznek – még ha ők is tudják, hogy ez nem reális. De ennél objektívebb oka is van a késedelemnek, ugyanis egyetlen műszaki fejlesztés sem lináris.
Vagyis kezdetben nagyobb lépésekkel, látványosabban halad a dolog, viszont ahogy közeledünk a célhoz, egyre inkább lelassul és egyre több idő kell egyre kisebb előrelépésekhez. A szoftverfejlesztésben pl. (és az önvezető autó lelke ugyancsak egy szoftver) közismert a 80-20-as szabály. Vagyis hogy a végtermék 80%-os elkészültéhez elégséges a teljes fejlesztési időtartam 20%-a, a fennmaradó 20%-hoz pedig az idő 80%-ára van szükség.
Ez meghökkentőnek tűnhet, de valójában logikus, mert ahogy finomodnak a funkciók, ahogy egyre inkább hibátlannak kell lennie egy rendszernek, annál több (előre nem látott) probléma, kezelendő helyzet merül fel, és azok megoldása egyre nehezebb.”
A lejátszóra kattintva a május 26-i, hétfő délutáni élő műsor kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István