Felmérés: az erdélyi magyarok csaknem harmada nem bízik a tudományban
Az intézményekbe vetett bizalmat, az ukrajnai háborúhoz való hozzáállást, a toleranciát is mérte az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom kutatása.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 április 14, 18:44
Az RMDSZ-ben az önkormányzatokban bíznak leginkább az erdélyi magyarok – derül ki az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom akciószociológai Munkacsoportjának kutatásából. A felmérést 600 fő bevonásával végezték, az eredmények pontossági hibahatára 3-4 százalék körüli.
A kormányba, az EU-ba és a NATO-ba vetett bizalom is nőtt az elmúlt évi eredményekhez képest. A tudománnyal szembeni bizalmatlanság azonban a Covid-19 óta tovább csökkent. Az erdélyi magyarok csaknem egyharmada szerint „a lényeges kérdésekben a tudomány nem segít” és több mint egyharmaduk inkább „megbízik a hétköznapi emberek, mint a szakértők véleményében”.
Az erdélyi magyarok 77 százaléka szerint továbbá jobb lenne, ha szakértők hoznák a döntéseket és 68 százalék szerint jót tenne egy erőskezű vezető, akinek nem kell a parlamenttel és választásokkal bajlódnia.
Az eredményekről a kutatócsoport egyik tagjával, Toró Tiborral beszélgetettünk.
Az erdélyi magyarok között abszolút többséget képeznek azok, akik szerint a háborút „Ukrajna és a nyugati országok provokálták ki azzal, hogy Ukrajna túl közel került a NATO-hoz” – derül ki a kutatásból. Emellett 72 százalékra nőtt azok aránya akik szerint Ukrajnát nem kellene felvenni az EU-ba, ugyanakkor enyhén visszaesett azok aránya, akik megvonnák Ukrajna katonai támogatását. Ez minden bizonnyal a további orosz terjeszkedéstől való félelem növekedésével magyarázható.
A koronavírus-járvány előtti állapothoz képest az erdélyi magyarok között drasztikus mértékben nőtt az intolerancia. 70 százalékuk nem szeretne meleget, 66 százalékuk bevándorlót, 60 százalékuk romát, 53 százalékuk ukrán bevándorlót szomszédjának – derül ki a felmérésből. A kutatócsoport tagját, Kiss Tamás szociológust hallják.
A kutatás a hazai és geopolitikai szereplők iránti bizalom mértékére is kitért az erdélyi magyarok körében. A válaszadók többsége szerint Donald Trump inkább segíti mint hátráltatja a béke megteremtését. Az Európai Unió és Zelenszkij megítélése ebben a tekintetben a Vlagyimir Putyinénál is kedvezőtlenebb.
A többség szerint pedig jó döntés volt az elnökválasztás első fordulós eredményeinek a megsemmisítése és az is, hogy Georgescu nem indulthat a választásokon. Ha volt is egy Georgescuval szimpatizáló véleményáramlat a magyarok között, az mára már nem kitapintható, amit a jelöltbe vetett igen alacsony bizalom is mutat – nyomatékosították a kutatócsoport tagjai.
Székely István Gergő politológus:
Riporter és fotó: Birtalan Albert