Hasznos lenne vagy sem a nyitás a dél-amerikai piac felé?
Románia ellenzi a MERCOSUR országokkal való szabadkereskedelmi megállapodást.

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 március 6, 12:00
Románia ellenzi a MERCOSUR országokkal való szabadkereskedelmi megállapodást, a dél-amerikai termékek dömpingje miatt – jelentette ki az Agerpresnek adott interjújában Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A politikai megállapodást 2024. december 6-án írta alá az EU és a MERCOSUR (Brazília, Argentina, Paraguay, Uruguay és Venezuela alkotta Dél-Amerikai Közös Piac). A ratifikációról az év második felében szavazhat az Európai Parlament mielőtt az Európai Tanács elé kerülne.
Florin Barbu az Agerpresnek arról is beszélt, hogy javasolta a mezőgazdasági uniós biztosnak, Christophe Hansennek, hogy biztosítsanak az uniós mezőgazdaságnak három évnyi átállási időt, de erről nem született döntés.
A Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) a COPA-COGEKA közelmúltban zajló brüsszeli ülésein közölte, hogy Románia ellenzi a MERCUSOR-megállapodást, mivel kárt okozna Románia agrár-élelmiszeripari ágazatának. A szervezet képviselői azt is tudatták, hogy amennyiben az EU lakosságának a 35 százalékát képviselő államok ellenállása nem érvényteleníti a szerződést, a román parlament és az ország EP képviselői nem fogják ratifikálni. Így elkerülhető lesz alkalmazása 2030-ig. Ennek kapcsán a Kolozsvári Rádiónak nyilatkozva Winkler Gyula EP-képviselő megjegyezte, hogy az európai uniós folyamatoknak megfelelően a kormány álláspontját nem a mezőgazdasági miniszter fogja egyedül megállapítani.
Winkler Gyulát az egyezmény haszna mellett a gazdák felvetéseiről is kérdeztük.
A MERCOSUR-megállapodást az Európai Bizottság korszakalkotó lehetőségként említi, de Franciaország ellenzi. Február 26-án a romániai gazdák szolidarizáltak az uniós mezőgazdasági politikák, a harmadik világ országaiból (Afrika, Ázsia, Dél-Amerika) történő masszív árubehozatal ellen tiltakozó cseh, szlovák, magyar és osztrák gazdákkal. Mi az Országos Gazdaszövetség (LAPAR) álláspontja a Dél-Amerikai Közös Piaccal kötött szabadkereskedelmi megállapodásról? – kérdeztük a LAPAR alelnökét, Fazakas Miklóst.
Riporter: Orbán Szabolcs