Élő Kolozsvári Rádió

Mire jut és mire nem idén pénz adáskörzetünkben?

Megnéztük több megye esetében, hogy milyen beruházásokra különítettek el forrásokat az állami költségvetésben.

Mire jut és mire nem idén pénz adáskörzetünkben?
Foto: Szatmárnémeti polgármesteri hivatala

Szerkesztő: Sebők Tímea, 2025 február 11, 11:58

Kolozs megye jelentős összegben, összesen 150 milliárd lejben részesül az idei állami költségvetésből. A folyamatban lévő nagy beruházásokra 800 millió eurót hagytak jóvá. A legnagyobb összeget, 400 millió eurót a Kolozsvár és Biharpüspök közötti vasútvonal villamosítására fordítják. Az Erdélyi Autópálya Kolozsvár és Nagyvárad közötti szakaszára 234 millió eurót szánnak. A Kolozsvári Regionális Sürgősségi Kórház 70, a metró pedig 62 milliós eurót kapott. Tordatúron 33 millióból építenek gyorsforgalmi utat, amely a községet összeköti az észak-erdélyi autópályával. Kolozsvár és Dés között is gyorsforgalmi utat építenek. Ennek megvalósíthatósági tanulmányára hagytak most jóvá több mint 6 és fél millió lejt.

Az oktatás terén is több fejlesztést valósítanak meg. A Kolozsvári Műszaki Egyetem Mesterséges Intelligencia Kutatóközpontjára 88 millió lejt fordítanak. A BBTE Matematika-Informatika Karának új épületére 29 millió lejt hagytak jóvá. A „Gheorghe Dima” Zenei Akadémia új épületét pedig 30 millió lejből fejezik be. Szászfenesen az Erdélyi Történelmi Galéria 145 millió lejt kapott.

A további Kolozs megyei fejlesztésekről Tasnádi István Szilárd szenátor számolt be rádiónknak.

A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal két jelentős projektjét, a metropolisz-körgyűrűt és a HÉV-et nem foglalták bele az idei költségvetésbe. Emil Boc polgármester szerint azért, mert a kormány elsősorban a már folyamatban lévő projekteket támogatja. Emil Boc szerint amint aláírják a szerződést, kiutalják a pénzt, arra azonban nem tért ki, hogy milyen alapokból.

Szilágy megyében tavalyhoz képest most kevesebb összegből gazdálkodnak a települések. A megye csaknem 4 millió lejjel kap idén kevesebbet.

Az összegek leosztása során a kormány figyelembe vette a népszámlálási adatokat, így a lakosság számával arányosan hagyták jóvá a forrásokat. A legtöbb összeget Sarmaság vesztette, a település több mint egymillió lejjel kapott most kevesebbet.

A különböző fejlesztések azonban folytatódnak Szilágy megyében is, és néhány újabb beruházást is megvalósítanak – részletezte a Kolozsvári Rádiónak Seres Dénes Szilágy megyei parlamenti képviselő.

Szatmár megyében a költségvetésből jóváhagyott összeg lehetővé teszi, hogy az intézményrendszerek működése idén is zavartalanul folytatódjon. Emellett a megyeszékhelyen egy parkolóházat építenek. A beruházás hiánypótló jellegű, ugyanis ez lesz az első ilyen jellegű létesítmény Szatmárnémetiben. Az országos költségvetés Szatmár megyére jutó összegéből továbbá korszerűsítik a Megyei Kórházat – osztotta meg a Kolozsvári Rádióval Magyar Loránd Bálint Szatmár megyei parlamenti képviselő.

Bihar megyében identitás- és fejlesztéspolitikai beruházásokat valósítanak meg a költségvetésből.

A történelmi egyházak támogatása, és a templomok felújítása a prioritások között szerepel. Emellett a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum felújítását is befejezik a Bihar megyére szánt összegből. Az életminőség javítását szolgáló beruházások között a víz- és a szennyvízhálózatot fejlesztik. Továbbá biztosítják az önkormányzatok önrészét és a beruházások folytatását a különböző elnyert projektek esetében. A nagyváradi Léda-házat pedig műemlékké nyilváníttatnák, és új szárnnyal bővítenék – sorolta fel az idei évre vonatkozó fejlesztési terveket Szabó Ödön Bihar megyei parlamenti képviselő.

Máramaros megye 950 ezer lejben részesül az idei költségvetésből. Az összegből Nagybányán, Máramarosszigeten, Hosszúmezőn és Koltón finanszíroznak fejlesztéseket. A megyére jutó összeg szétosztásánál arra figyeltek, hogy megvalósítható és látványos projektek kapjanak támogatást – osztotta meg a Kolozsvári Rádióval Zahoránszki Brigitta Máramaros megyei parlamenti képviselő.

Birtalan Albert összeállítása

Hol van az önvédelem és a sajtószabadság határa?
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 14:47

Hol van az önvédelem és a sajtószabadság határa?

Összehangolt nyomásgyakorlási és hiteltelenítő kampánynak tekinti a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács a velük szemben...

Hol van az önvédelem és a sajtószabadság határa?
Megújul a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 13:31

Megújul a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője

Megújul és bővül a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője. A Kolozs megyei önkormányzathoz tartozó egészségügyi...

Megújul a Kolozs megyei járványkórház járóbeteg-rendelője
Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Napirend péntek, 2026 június 122026 június 12, 09:44

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók

Igaznak nevezhető, hogy a szuverenista pártok előretörésével automatikusan nő a magyarellenesség is? A Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és...

Xenofóbia, magyarellenesség, AUR-szavazók
Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 15:51

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok

A gazdasági megszorítások ellenére a kolozsvári önkormányzat idén közel 1 millió lejjel többet fordít a kulturális eseményekre a...

Nem lesz szegényesebb az eddigieknél az idei Kolozsvári Magyar Napok
Napirend csütörtök, 2026 június 112026 június 11, 14:14

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását

Folytatódik a politikai patthelyzet: több napos egyeztetések és tárgyalások után sem jutott megállapodásra a parlamenti pártokkal Eugen...

A PNL nem támogatja a Tomac-kormány megalakulását
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 15:50

Felújítják a dési Toroc fürdőt

4 és fél millió euróból újítják fel a dési Toroc fürdőt. Az önkormányzat arra számít, hogy a beruházást követően több, mint 50...

Felújítják a dési Toroc fürdőt
Napirend szerda, 2026 június 102026 június 10, 10:33

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről

A Versenytanács a közelmúltban rekordösszegű, összesen 3,73 milliárd lejes bírságot szabott ki 10 romániai bankra a ROBOR index...

Bálint Csaba a Versenytanács bírságáról: nincs szó kartellezésről
Napirend kedd, 2026 június 92026 június 9, 15:46

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS

A magyarországi Élő Környezetért Felelős Minisztérium vezetőjének, Gajdos Lászlónak írt levelet Marton Attila a SENS párt részéről,...

Határmenti szennyezésre hívja fel a magyar miniszter figyelmét a SENS