Mit takar pontosan a loverboy jelenség?
Csép Éva Andrea parlamenti képviselővel beszélgettünk emberkereskedelemről, a fiatalok hasonló helyzetekre való felkészítésének lehetőségeiről.
Tavaly év végén vette őrizetbe a rendőrség a Tate fivéreket, akkor több rendben is foglalkozott a sajtó az üggyel, a testvérpár ellen bűnszervezet létrehozása, emberkereskedelem és nemi erőszak gyanúja miatt indult vizsgálat. Az ügy hatására a sajtó is tematizálta a loverboy jelenséget, az angol kifejezés tulajdonképpen olyanokat jelöl, akik főként nehéz körülmények között élő fiatal lányokat és nőket vesznek célba, leépítik társas kapcsolataikat, majd anyagi problémáikra megoldást ígérve prostitúcióra kényszerítik őket. A problémát súlyosbítja az is, hogy az emberkereskedelem jelenleg is jóformában tabunak számít.
A Hangolóval egyidőben vett részt Csép Éva Andrea képviselő, családügyi szakpolitikus egy Bukarestben szervezett, emberkereskedelemről szóló nemzetközi konferencián, ennek tapasztalatairól és a loverboy jelenségről beszélgettünk.
A loverboy jelenség elterjedése a fiatalok helytelen internet használatára is visszavezethető, Csép Éva Andrea beszámolt arról, hogy egy 15 és 25 év közöttiek körében végzett felmérés szerint a fiatalok egy része olyan internetes szocializációs közegben mozog, ahol természetesnek tartják azt, hogy az idegenekkel való online csevegés normális dolog.
Fontos lenne, hogy hasonló kérdésekben az iskolák együttműködjenek a témával foglalkozó civilszervezetekkel, mert ahogy a képviselő fogalmaz a „szakemberek a gyerek igényének és értelmi szintjének megfelelően, a korosztálybeli sajátosságait figyelembe véve tudják elmondani, érzékenyíteni és akár nevelni arra, hogy mire kell figyelnie”.
Hogyan alakulhat ki a sokszor online csatornákon kezdődő folyamat, amely emberkereskedelembe is torkollhat? Többek között erről is beszélgettünk.
Riporter: P. Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2023 március 21, 16:31