Találka a blokk előtt
A grundon rúgjuk a bőrt, nyeljük a fosókaszilvát, lógunk a porolón, bunyózunk a román gyerekekkel, gépezünk az internet-kávézóban, nyomjuk a Máriót. De mi az ördög az a „joghurt”?
Egy kiállítás, öt előadás, kilenc előadó, tizenöt szervező, tíz önkéntes, több mint százötven résztvevő- ez a mérlege a Magyar Ifjúsági Központ által szervezett konferenciának, amely a blokk elé hívta azokat, akik közösen akartak eljátszani 1989 előtti és utáni emlékeikkel. A ’89-es forradalom harmincadik évfordulójára szervezett esemény célja a rendszerváltó nemzedék és az YZ generáció közötti kapcsolat megteremtése volt. Így hívogattak rá:
„Ha a kilencvenes években voltál gyerek Kolozsváron, akkor biztosan neked is a Centralban való mozgólépcsőzés volt az egyik legizgalmasabb programod. Ezzel jutalmaztak, ha jó voltál, ide vitt nagymamád, nagytatád iskola után, vagy anyukád szombat délelőttönként. Ha a nyolcvanas években akartál Erdélyben EB vagy VB meccset nézni, kimentél a televízióval a hegyre, és megpróbáltad a szovjet, jugoszláv, vagy magyar tévé adásait befogni. „Gyere le a blokk elé!” – ez a mondat minden városi gyereket és fiatalt összekötött évtizedeken át. Az okostelefonok korában ez a mondat is olyan elavultnak tűnik, mint a vezetékes telefon. Mik azok a szokások, hétköznapi gyakorlatok, amelyek eltűntek a ’89-es rendszerváltással? Mik azok, amik megmaradtak? Mi az, ami elválasztja és mi az, ami összeköti a rendszerváltó nemzedéket a rendszerváltás szülötteivel?” Ezeket a kérdéseket fogalmazta meg a rendszerváltás évfordulójára szervezett konferencián a kolozsvári YZ Intézet.
Részletek hangzanak el abból a kerekasztal-beszélgetésből, amelyet „Mit jelent ’89 mai szemmel?” címmel a rendszerváltás „első szériás” felnőttei folytattak egymással. A blokk előtt Jobbágy Júlia unitárius lelkész, Rácz Béla-Gergely közgazdász, Geréd Imre vállalkozó, Fodor János történész idézi fel a rendszerváltást követő, gyermekszemmel érzékelt világot. Moderál: Borzási Sarolta.
Tóth Eszter Zsófia magyarországi történész előadása kulcslyuk, amelyen meglessük, hogy hogyan szexeltek, hogyan drogoztak a szocializmusban a magyar fiatalok.
A rendszerváltás hatásainak felmérésére, az azóta felnőtt nemzedék életérzésének megismerésére, az eltelt három évtizeddel való számvetésre javarészt fiatalokból álló teltház volt kíváncsi.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2019 december 6, 16:03