Május 9. Európa napja – 10 éve EU-tag Románia
Az Európai Unió – honlapja szerint – azért jött létre, hogy véget vessen a szomszédos európai országok közötti véres háborúknak, amelyek közül a legrettenetesebb a második világháború volt.
A mai Unió az 1951-ben létrejött szén és acél közösségéből nőtte ki magát. Ez jelentette az első lépést az európai országok gazdasági és politikai egyesítése és a békés együttműködés megteremtése felé.
A közösség hat alapító tagállama Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, Németország és Olaszország. 1973. január 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz Dánia, Írország és Nagy-Britannia, és ezzel kilencre nőtt a tagállamok száma.
1981-ben, Görögország csatlakozásával, tízre bővült az EU tagjainak száma; öt évvel később Spanyolország és Portugália is belépett az Unióba. 1995-ben három, majd 2004-ben tíz újabb ország, 2007-ben másik kettő: Bulgária és Románia, 2013-ban pedig Horvátország is csatlakozott az EU-hoz, ezzel Európa politikai megosztottsága végérvényesen a múlté lett.
Január elsején volt 10 éve, hogy Románia, Bulgáriával együtt, tagja lett az Európai Uniónak.
Most, az Unió születésnapján, Európa napján, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjével, Winkler Gyulával beszélgettünk arról, mit is jelentett az elmúlt 10 év Románia éltében.
Természetesen nemcsak arra voltunk kíváncsiak, hogy mi mit nyertünk a csatlakozással, hanem arra is, hogy az unió, az európai közösség számára mi mindent hozott egy olyan ország, amelynek mi, romániai magyarok is szerves részei vagyunk.
Az Unió szinte születésnapjára kapta az új francia elnököt. A centrista Emmanuel Macron majdnem kétszer annyi voksot gyűjtött vasárnap, az elnökválasztás második fordulójában, mint a Franciaországot az Unióból kivezetni óhajtó Marine Le Pen. Erről is megkérdeztük Winkler Gyula EP-képviselőt.
Riporter: Rácz Éva
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2017 május 9, 13:30